Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kornfeila vyburcoval příchod Haniky, tvrdí Pešek a vidí Čechy na pódiu

19 2014
Je posledním Čechem, od kterého se už před startem sezony čekaly výhry i útok na titul mistra světa. Lukáš Pešek pak v roce 2007 skutečně v nejnižší třídě zvítězil ve dvou Velkých cenách, i proto ví, na co by se měli Karel Hanika a Jakub Kornfeil, velké české motocyklové naděje, letos připravit.

"V jejich případech bych to viděl na nějaké pódium. Ale při určité souhře mají i na výhru," říká jezdec, který po loňském angažmá v MotoGP už se závoděním skončil.

Co říkáte na předsezonní testy Haniky i Kornfeila?
Víme dlouho, že je Karel (Hanika) talent, a tak se dalo čekat, že i do mistrovství vstoupí hodně dobře. Ale že až tak dobře, to nikdo nemohl tušit. Do této chvíle byly jeho výsledky výborné, ale jediné, čeho se můžeme bát, je, aby zbytečně nelétal po zemi. Protože když spadne, tak si něco udělá a dost ho to bolí. Můžeme tedy od něj čekat dobré výsledky i spousty pádů. Jenže bez nich to nejde, protože limit se hledat musí.

Jakub Kornfeil během Velké ceny Valencie.

Jakub Kornfeil během Velké ceny Valencie.

Jak vidíte Kornfeila?
Tomu pomohly dvě věci. Zaprvé, že sednul na KTM, protože okamžitě zrychlil. A pak ho k velkým výkonům vyburcoval právě příchod Haniky. Nechce se nechat zahanbit mladým klukem, proto jsou jeho výsledky z testů takové, což je nakonec super pro oba.

Dokonce zhubl. Je váha v nejnižší třídě hodně znát?
Je. Kuba navštívil i mého trenéra a viděli jsme, že jeho fyzický fond je hodně silový, ovšem ne dynamický, což ho omezovalo. Teď se nad tím zamyslel a Hanika ho dohnal k tomu, že musel nějaké kroky v přípravě udělat. Myslím si, že i tak by měl mít nad ním převahu. Má víc zkušeností, najetých závodů i kilometrů.

Ustojí oba psychicky to, že mohou alespoň nějaký závod vyhrát? Dá se na to připravit?
Připravovat se můžete, ale pak je všechno jinak. Moc chcete vyhrát, chtěl jsem to i já, ale když jsem se poprvé ocitl v situaci, že jsem o výhru jel, tak jsem v poslední zatáčce z prvního místa udělal chybu a prohrál o pár tisícin. Vyšlo mi to až napodruhé. Ale s výhrou bych v jejich případě nepředbíhal, spíš bych to viděl na to pódium.

I mezi stupni vítězů a prvním místem je velký krok, že?
Dám příklad: třeba ujedete tři ve skupince a pak si to pódium nějak ohlídáte. Klidně zvolníte, bude vám stačit třetí místo. Ale jet o vítězství je už úplně jiný adrenalin a jiné myšlení. Vítězství je to nejtěžší.

Karel Hanika, vítěz Rookies Cupu při Velké ceně České republiky.

Karel Hanika, vítěz Rookies Cupu při Velké ceně České republiky.

Oba jsou v silných týmech. Mohou se stát oběťmi týmové režie?
Spíš naopak. U Karla je velká výhoda, že má vedle sebe Jacka Millera, což je jezdec, který jde letos na titul. To pro Haniku bude motivující, protože platí, že první soupeř na trati je váš týmový kolega. Až pak ostatní. A jak znám majitele týmu Akiho, tak u něj mezi sebou jezdci spolupracují, což může Karla hodně posunout dopředu.

Kdo podle vás získá titul v MotoGP?
Favorizuji Márqueze, protože ten když se rozjede, je úplně někde jinde. A Lorenzo? Yamaha měla problémy s pneumatikami a Lorenzo nemohl kvůli nim jezdit v takových náklonech, ze kterých těží. Takže u něj uvidíme.

Karla Abrahama pak asi stále limitují problémy s ramenem.
Přijde mi zvláštní, že když někdo půl roku nejezdí, léčí si rameno a ví, že má být za půl roku zdravý, tak pak není fit. Že přijede do Malajsie a po pěti kolech má dost. Myslím, že doktory tady máme dobré, aby to bylo podchycené. Ovšem zároveň říkám: do těla nikomu nevidím.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze