Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Architekt Tour de France uzavřel kruh. Teď vládne cyklokrosovému Táboru

Jean Francois Pescheux | foto:  Michal Sváček, MAFRA

30 2015
"Chcete se ptát na cyklokros, že ano?" smál se, ale dávno tušil. Jméno Jean-François Pescheux totiž roky patřilo jiné disciplíně i jinému závodu. V Táboře sice 62letý Francouz vládne sboru rozhodčích, kteří budou mít na starosti všechny čtyři závody o duhový dres, předchozích 30 let však dýchal pro Tour de France. Coby hlavní architekt tratí nejslavnějšího silničního závodu planety.

V kariéře míchal dráhu se silnicí, kde se prosazoval jako výborný spurter. Třikrát jel „svou“ Tour coby závodník, ale jen dvakrát viděl Paříž. „Protože v jednom ročníku jsem si zlomil klíční kost.“ Pak kombinoval práci v roli rozhodčího s tou organizátorskou.

Teprve rok 1982 znamenal začátek dlouhodobé lásky, která ani po předání pravomocí nástupci Thierrymu Gouvenouxovi neskončila. „Ještě i dnes lehce s přípravami pomáhám, ale už to není takový stres, povinnosti,“ oddechl si Pescheux.

Tu největší odpovědnost zažíval pokaždé, když s ročním předstihem připravoval trasu Tour. Mapa na klíně a na sedadle rudé škodovky křižoval zem. Hledal krásy, kterými by mohl „prodat“ Francii přes televizní obrazovky a z už tak atraktivního závodu udělal navíc závod spektakulární.

Prvních jedenáct let byl učněm Alberta Bouveta, od roku 1995 už nesly podoby tras jen jeho podpis. Bude se Tour líbit? Není moc náročná? Přinese napětí? ptal se pokaždé.

„Která byla nejhezčí?“ Čekalo by se, že to bude jeho rozlučková, stá, on však vypíchl ročník 1989 a bitvu Fignonem s LeMondem na Champs-Élysées, kdy rozhodovala až závěrečná časovka a ve výsledcích pak 8 sekund. „Protože úkolem pořadatele je připravit dramatický scénář, co potrvá co možná nejdéle. Tam jsme vítěze poznali až poslední den.“

Kromě zábavné práce nad atlasem měl pravomoc rozhodnout, kde jaký vůz bude u cíle stát, a když se v cílové bráně na Korsice zasekl týmový autobus Oricy, byla jeho práce trabl vyřešit. Jako dirigent obřího orchestru fungoval přes třicet let, ale teď je konec a Pescheux se vrátil k práci svého mládí.

„V roce 1985 jsme spolu ve Vichy dělali první zkoušky,“ vzpomínal Miroslav Janout, mezinárodní arbitr. V Táboře mu však Pescheux „vládne“. „Jsem prezident jury a dohlížím na celý závod,“ říkal Francouz. „Je nás tady osm rozhodčích, řídíme start, kontrolujeme depa, cíl, prostě máme celý závod na starosti.“

Vedl už takto klasiku Kolem Flander, taky San Remo, Lombardii, řídil pět cyklokrosových šampionátů včetně Tábora 2001. Ale dávná láska mu už tolik neschází. „Udělal jsem pro Tour, co jsem mohl.“

La Grande Boucle, velká smyčka, přezdívají Francouzi Tour de France. A Pescheux pronesl: „Ma boucle est bouclée. Můj kruh se uzavřel.“

Autor:


Témata: Miroslav Janout
Najdete na iDNES.czmobilní verze