Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalisté Karlovarska odstartují Pohár CEV v Itálii

Robert Szczerbaniuk z Karlovarska smečuje proti ČZU Praha. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

4 2015
Na palubovce italské Perugie, jíž loni jen těsně uteklo Final Four, ve středu od 20.30 hodin pro volejbalisty Karlovarska začíná letošní cesta prestižním Pohárem CEV.

Vítěz volejbalové Ligy mistrů - Jiří Novák - má s evropskými poháry spojenou tu zřejmě vůbec nejkrásnější vzpomínku, ještě v dresu Paris Volley. Dlouholetý a špičkový hráč a v současné době asistent u národního týmu teď povede v roli trenéra do pohárové premiéry volejbalisty VK Karlovarsko.

Ve středu od 20.30 hodin, na palubovce italské Perugie, jíž loni jen těsně uteklo Final Four a letos je jedním z velkých favoritů na vítězství v Poháru CEV.

„Nemáme tady moc co ztratit, můžeme hrát uvolněně,“ říká letošní nováček v trenérské dvojici Karlovarska. Sám se na první utkání Karlovarska v pohárové Evropě podle svých slov moc těší. „A jsem hodně zvědavý, jak nováčci a mladší kluci v týmu tenhle zápas unesou. Pro řadu z nich to bude úplně nová zkušenost, takže jim přeju, ať premiéru zvládnou a přinese jim radost,“ dodává.

Pohár CEV je mezi evropskými poháry druhý v pořadí, což samo o sobě o jeho prestiži hodně vypovídá. Pro Karlovarsko sice loni extraligová premiéra skončila bronzovými medailemi. Letos svůj tým ale hodně přeskupilo a navzdory velkým očekáváním asi ještě chvilku potrvá, než si sedne.

„Dobře víme, jak jsou mezi námi a Perugií rozložené síly,“ říká Novák. „To neznamená, že k utkání nepřistoupíme zodpovědně. Chceme tady vyhrát, se stejným cílem jdeme do každého zápasu. Záleží ale taky na tom, co nám Perugie dovolí,“ uvědomuje si trenér Karlovarska.

Největší zbraní by podle něj měla být tedy proti italskému favoritu utkání samotná uvolněnost jeho týmu ve hře.

V sestavě (alespoň zatím) nepočítá s žádným překvapením. „Všichni hráči jsou připravení. Do zápasu nás jde jedenáct, když to někomu nepůjde, nastoupí místo něj někdo jiný. Tým je ale stejný, jaký se objevil v předešlých čtyřech kolech extraligy. Zkoušet jiné varianty nechceme, potřebujeme se sehrávat, takže z naší strany tady žádné experimenty nebudou,“ potvrzuje Novák.

Tentokrát se do dresu nejspíš ani nepřevlékne šéf klubu Jakub Novotný, který by v případě potřeby mohl na postu univerzála zúročit své bohaté zkušenosti volejbalového internacionála. Vždyť v Perugii strávil také jednu sezonu.

Pohárová cesta začíná

Směr Itálie vyrazili volejbalisté Karlovarska v pondělí ráno. Z Karlových Varů autobusem na pražské Letiště Václava Havla, odtud letadlem do věčného Říma a další dvě a půl hodiny v autobusu do Perugie. Na cestě byli volejbalisté od půl osmé do půl šesté večer, celkem deset hodin. „Letadlo mělo malinko zpoždění, byla to pro nás hodně dlouhá cesta,“ uleví si Novák.

Není divu, že si ještě navečer šli jeho svěřenci do haly vítěze v pořadí třetího z evropských pohárů Challenge Cupu z roku 2010 trochu protáhnout kosti, to aby se pak v novém prostředí na hotelu lépe usínalo. „Potrénovali jsme velmi lehce, bylo to spíš opravdu jen na to probuzení se po cestě,“ říká Novák.

Večernímu času pohárového utkání přizpůsobili společně s druhým karlovarským koučem Petrem Bromem také úterní trénink. Ten už byl klasický a zabral týmu půl druhé hodiny. Zbytek dne si ale mohli hráči vydechnout.

Poslední trénink před zápasem zabere ve středu dopoledne hráčům přesně hodinu, pak už se soustředí na zápas. „Kluci nejsou moc zvyklí hrát takhle pozdě, takže odpoledne bude pro ně trochu delší než obvykle,“ odhaduje Novák. Čekání si ale zkrátí svačinou a spánkem.

Karlovarští volejbalisté se letos zabydleli ve zbrusu nové Hale míčových sportů, která vyrostla u KV Areny v Tuhnicích, na volejbalovém stánku Perugie je naopak už trochu vidět, že leccos pamatuje. „Hala je to ale dostatečně velká a příjemná, snad tady nebude žádný problém,“ doufá Novák.Najdete na iDNES.czmobilní verze