Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lístek na finále za dva a čtvrt milionu? Vstupné na ragby boří rekordy

DRAHÁ ZÁBAVA. Vstupenky na sobotní finále ragbyového šampionátu (na snímku utkání Austrálie vs. Argentina) se v aukcích nabízejí i za 60 tisíc liber, tedy dva a čtvrt milionu korun. | foto: Reuters

30 2015
Ragbyové mistrovství světa je nejen vrcholnou podívanou, mnozí odborníci či bývalí hráči jej považují za vůbec nejlepší v historii. Zároveň jde i o vrcholnou záležitost co do peněz: na žádnou sportovní megaakci lístky v průměru nestály tak moc, ragby převyšuje olympiádu a fotbalové MS. Vstupenky na finále jsou nabízeny za nebývalé sumy.

Je to věc, kterou skutečně můžete zažít třeba jen jednou za život, však spolu ragbisté Nového Zélandu a Austrálie, dvou velmocí tohoto sportu, nikdy v minulosti finále mistrovství světa nehráli – až v sobotu přijde velká premiéra.

A tak přichází kruciální otázka: Jakou má mít takový zážitek cenu?

Ty, jež se objevují při přeprodávání finálových vstupenek na internetu, berou dech. 10 tisíc liber, 20 tisíc... Či dokonce 60 tisíc liber za jediný lístek, tedy v přepočtu dva a čtvrt milionu korun (více zde)! Anglosaská média - a především ta z účastnických zemí finále - procházejí weby a informují o až takto šílených sumách.

„Nejčastější národností, co u nás nakupovala, byli nepřekvapivě Angličani. Ale prodávali jsme i do Polska, Maroka či na Fidži. Ragbyová horečka je v takovém stadiu, že je velmi dobrá poptávka už po lístcích na Six Nations v únoru 2016,“ říká Oliver Wheeler, mluvčí globální ticketingové společnosti Viagogo.

Diváci z bohatých zemí

Ragby se tak ve srovnání s minulými megaakcemi stalo co do vstupenek nejdražším sportovním svátkem. Na olympiádu v Londýně se dalo dostat v průměru za 3 280 korun, na loňský fotbalový mundial v Brazílii za 3 560 korun. Ragby letos udává cifru 3 920, v librách poprvé padla hranice stovky.

I proto, že publikum pochází z bohatých koutů planety - ať už z britských ostrovů, nebo z vyspělých zemí jižní polokoule, hlavně z tria Nový Zéland, Austrálie, JAR.

Ragbyové mistrovství je generátorem nevídaných sum, stadiony se vyprodávají bez potíží.

Na druhou stranu sport jako takový zdaleka nemá na své rivaly, i proto světové ragby ohlásilo, že se odehraje duel anglické ligy v USA; boom, jenž nastává při světových šampionátech, je třeba zúročit.

Viz třeba platy: novozélandská útoková spojka Dan Carter, který by klidně mohl být nazván Cristianem Ronaldem ragby, patří mezi nejlépe placené borce svého sportu - po přestupu do pařížského Racing Metro by měl dostávat ročně 53 milionů korun. Což je jistě skvělé živobytí, ale pořád dvacetkrát méně než příjem Ronalda za stejnou dobu.

Kde sehnat peníze na prémie?

I v tom je logika. Fotbal je jako fenomén nesrovnatelný s čímkoli, televizní práva sahají do pohádkových finančních sfér. Ragby je tedy výlučné pouze co do jednorázové akce a cen vstupenek na MS.

Což potvrzuje i příběh, na nějž upozornily australské listy: aby tamní svaz měl na prémie, vsadil 300 tisíc australských dolarů na titul své země – a výhra by dala požadovanou sumu ve výši 3,1 milionu.

„V posledních deseti letech si naše ragby muselo projít i poměrně těžkými časy. Doufám, že momentální výkony národního mužstva spolu s rostoucím zájmem zvládneme v budoucnu zkapitalizovat,“ přeje si generální manažer australské unie Rob Clark.

Totéž chce dělat celé ragby - i kvůli tomu, že příští rok zažije olympijskou premiéru, byť se v Riu bude hrát pouze to o sedmi hráčích.

Peníze se začaly počítat již před velkým finále. Před podívanou, kterou ragbychtiví fanoušci musí případně zaplatit částkami, jež berou dech.Témata: přestup, ragby
Najdete na iDNES.czmobilní verze