Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Peníze od Sazky nebudou, varuje expert. Pomůžeme si samy, tvrdí svazy

240 MILIONŮ. Sportovní svazy by měly vinou potíží Sazky přijít o významnou částku ve svých rozpočtech. | foto: Profimedia.cz

20 2010
V minulosti to byla celá miliarda korun, loni už jen čtvrtina. A teď se zdá, že v následujících 20 letech nedostanou sportovní svazy od Sazky ani korunu, předpovídá v rozhovoru pro Lidové noviny místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku Jiří Kejval.

"Naplňují se nejčernější scénáře, před kterými mnoho lidí dlouho zavíralo oči," tvrdí Kejval v LN. "Situace ve sportu mládeže je už teď katastrofální. Musíme hledat nové zdroje, především u ostatních loterií."

Sportovní funkcionáři odhlasovali, že v příštím roce už Sazka nevyplatí svazům žádné peníze. Sport tak podle Kejvala přijde o 240 milionů korun od Sazky a o dalších 30 milionů od státu.

Peníze od loterijního giganta nelze očekávat ani v případě, že Sazka ustojí své současné problémy.

Společnost, která je vlastněna sportovními sdruženími, se dostala do velkých problémů vinou splácení pražské O2 areny. Věřitel a miliardář Radovan Vítek, který nedávno skoupil pohledávky Sazky, je teď připraven podat insolvenční návrh, pokud mu společnost v dohledné době nezaplatí 900 milionů korun.

I kdyby ale tato situace nenastala, musejí sportovní svazy podle Kejvala na peníze od Sazky v příštích letech zapomenout.

"Sazka má podle výroční zprávy Bestsportu přes devatenáct miliard závazků, které má zaplatit. A ročně vydělává něco přes miliardu. To se do roku 2021 zkrátka zaplatit nedá. Kdyby Sazka dobře běžela, tak se s penězi od ní nedá počítat dvacet let," prohlásil Kejval.

Místopředseda ČOV plánuje nové zdroje financí hledat u ostatních loterií. "Z těch se odvádí na veřejně prospěšné účely zhruba tři a půl miliardy ročně, a do sportu napřímo jde s bídou polovina," poznamenal. "Tady je velký prostor, pokud budou rozdělovány transparentně. Další možnosti jsou například z České televize."

Řadu svazů dostane tíživá finanční situace do existenčních potíží, některé už raději s podporou Sazky ani nepočítaly.

"Do rozpočtu na rok 2011 jsme tyhle peníze ani nezařazovali," potvrdil Libor Varhaník, předseda atletů. "Následky nebudou fatální, okamžité důsledky by to nemělo mít. Ale pro rozvoj našeho sportu určitě nedostatek prostředků není dobrý."

"Určitě je to nemilá zpráva, ale pro svaz nebude limitující," věří Petr Graclík, sekretář lyžařského svazu. "Nemusíme kvůli tomu pozastavit činnost, jenom budeme muset hledat zdroje z komerční sféry."

Případné dvacetileté finanční vzduchoprázdno by se dotklo i nejvýznamnějšího sportu v zemi, protože z hlediska počtu hráčů a soutěží patří fotbal mezi nejsilnější.

"Krach Sazky by na nás dopad měl," tvrdí Jaroslav Kolář, mluvčí svazu. "Pokud by Sazka přestala vyplácet peníze, museli bychom je sehnat z jiných zdrojů. A samozřejmě ten problém za měsíc nevyřešíme."

"Co si nezajistíme sami, tak nemáme," říká naopak prezident hokejového svazu Tomáš Král. "My o žádném krizovém scénáři nepřemýšlíme. Vzhledem k objemu našeho rozpočtu jsou částky, které dostáváme formou dotací od státu nebo ČSTV, velmi okrajové. Jsme zvyklí si takové situace řešit sami."

Autoři: , ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze