Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Peloton ve Švýcarsku spadl na zadek. „Kojot“ z Francie má zlomené zápěstí

hromadný pád ve 4 . etapě závodu Kolem Švýcarska | foto: AP

16 2010
Jsem zpět a nažhavený na Tour de France, hlásil po triumfu v nedělní etapě závodu Okolo Švýcarska. Nadšení mu vydrželo jen do středy. Německý cyklista Heinrich Haussler se zamotal do hromadného pádu v cíli čtvrté etapy a musel ze závodu odstoupit.

V loňském ročníku Staré dámy vyhrál jedno dějství, když projížděl cílem, po tváři se mu koulely slzy štěstí. Byla to pro něj sezona snů, připsal si šest prvních míst, v etapách Kolem Kataru byl nejlepším sprinterem a mladíkem současně.

Teď má znovu důvod k pláči. Kvůli díře v ruce a stehům, kterými ji doktoři záplatovali, ho čeká odpočinek od závodů. "Heinrich má hlubokou ránu na lokti, dá si pár dnů pauzu," komentoval mluvčí týmu.

Na tento rok by 26letý Němec narozený v Austrálii asi nejraději zapomněl. Na jaře ho srážela jen samá zranění, kvůli bolavým kolenům byl vyřazen z jarních klasik.

To je sezona na odpis, zoufal si.

Nedělní triumf v etapě do Sierre ale předznamenal velký návrat. Porazil Freireho, Ciolka, Cavendishe. Byl i vedoucím jezdcem bodovací soutěže.

"Tady a teď startuje moje sezona," říkal pak jezdec týmu Cérvelo. "Získal jsem sebedůvěru pro Tour, forma se zlepšuje."

hromadný pád ve 4 . etapě závodu Kolem Švýcarska, za viníka byl určen Mark Cavendish (na zemi)hromadný pád ve 4 . etapě závodu Kolem Švýcarska, Heinrich Haussler vpravo

Jenže pár dnů poté přišla další rána ve složité sezoně. Padesát metrů od pásky v cílovém Wettingenu se srazil s Britem Cavendishem a jejich pád způsobil v pelotonu řetězovou reakci.

"Cavendishe jsem neviděl," dušoval se Haussler. "Najel mi do kola a než jsem si ho všiml, ležel jsem na zemi."

Vítěz etapy Alessandro Petacchi měl pak práci usnadněnou, přesto prohlásil: "Nerad vítězím takovým způsobem."

Cavendish dostal od jury za neregulérní boj ve spurtu 30sekundovou penalizaci, k tomu mu v soutěži spurterů strhli 25 bodů a vyfasoval pokutu 200 švýcarských franků.

Přesto může být rád, z karambolu vyšel jen s drobnými zraněními. Jeho mise - Tour de France - není ohrožená. "Mark je odřený úplně všude," líčila týmová doktorka Helge Ripenhofová. "Pravé rameno, bok, koleno, ale naštěstí nemá nic zlomeného."

"Ale nejsem jediný viník," bránila se hvězda týmu Columbia. Na startu středeční etapy přesto peloton proti Cavendishově agresivnímu chování protestoval a do etapy vyrazil o dvě minuty později.

Do pádu se zamotala celá řada jezdců včetně někdejšího mistra světa Toma Boonena. "Následky mohly být i horší," poznamenal Belgičan. "Naštěstí jsem dokázal aspoň trochu ubrat rychlost. Ale zezadu do mě někdo narazil a já si natloukl levé koleno."

"Pád byl hodně nepříjemný," povídal i Roman Kreuziger. "Pořádně jsem to neviděl, nechci dělat soudy, kdo to zavinil. Spíš jsem byl rád, že jsem se do toho nezamotal. Vím, že někoho odvážela sanitka, snad se nikomu z kluků nic vážného nestalo."

Nejhorší následky z kolize si odnesl Francouz Arnaud Coyot, který má zlomené zápěstí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze