Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pelánek sní o slavné Tour

19 2006
Luhačovice - Poslední krůček od splnění životního snu stojí luhačovický cyklista Luboš Pelánek. Slavná Tour de France, královský závod, je blízko. Když mu jeho manažer, legendární Tony Rominger, před několika týdny oznámil zájem jedné z nejlepších stájí světa, Phonaku, za který jezdí i největší favorit vrcholící Tour Floyd Landis, Pelánkovi se jen zatočila hlava.

"Pokud se mi letos povede zajet slušný výsledek, mám velkou šanci," uvědomuje si čtyřiadvacetiletý Pelánek.

Už teď patří mezi špičkové české profesionály, je známý jako excelentní vrchař. Jeho španělská stáj Relax Gam Fuenlabrada je jednou z pětadvaceti nejlepších na světě.

Tour ale nejezdí a tak se Pelánek potřebuje předvést na španělské Vueltě. Měsíc před jejím startem ale místo tvrdého tréninku v monackých kopcích šlape vodu v luhačovickém bazénu. Únavová zlomenina nohy je velkou komplikací.

Jak k tomu vůbec došlo? To jste až příliš moc trénoval?
Dojde k tomu z přetížení určité části těla. Bolest v noze jsem už chvíli cítil a při normální chůzi mi v ní prasklo.

Jen tak, zničehonic?
Problém byl asi v nové vložce do boty. Noha byla zvyklá na určitý pohyb a polohu, což se změnilo a došlo k přetížení určité části chodidla.

Jak velký je to zásah do sezony?
Věřím, že se noha do konce července zahojí a závěr sezony ještě stihnu. Jenže mi je jasné, že jsem ztratil velkou část přípravy a bude těžké načasovat formu tak, abych se dostal do stoprocentní kondice. Ale závodění je teď pro mě hodně důležité, protože mi v Relaxu končí smlouva a pro vyjednávání o dalším angažmá můj manažer Tony Rominger nějaký výjimečný výsledek potřebuje. Zkusím se s tím ještě poprat.

Protože jezdíte ve španělské stáji, předpokládám, že vrcholem sezony měla být na konci srpna Vuelta. Stihnete ji?
Netuším. Konečná nominace týmu se tvoří po neméně prestižní Vueltě Portugalska, která začíná za dva týdny a zdá se, že ji asi nestihnu. Budu proto trénovat a doufat, že se do týmu dostanu i tak.

Můžete se za pouhý měsíc dostat znovu do formy?
Určitě nebudu mít natrénováno tolik, kolik bych chtěl. Pokud budu mít formu, tak leda formu z odpočinku. Mám ale velkou chuť do závodění a díky Tonymu Romingerovi i dalším lidem v mém týmu vidím před sebou velkou šanci na pořádný krok v kariéře. To mě žene dopředu.

Cyklistická legenda Tony Rominger, která vám už dva roky dělá manažera, vám s kariérou hodně pomáhá, že?
Ano. Je s ním výborná spolupráce. Třeba před Tour de France jsem měl možnost trénovat s Vinokurovem z týmu AstanaWürth, Popovyčem z Discovery Channel nebo Mazzolenim z T-Mobilu. To jsou pro mě obrovské zkušenosti.

A jak se s ním spolupracuje?
Byl jsem dost nervózní z prvního setkání. Je to velká osobnost, která vyhrála Vueltu, Giro a s Indurainem pravidelně bojovala o triumf na Tour de France. Ale on si na nic nehraje, je v pohodě. Má jméno a kontakty. Může mě doporučit, postavit se za mě. Ale nejdůležitější jsou výsledky, ty za mě nikdo neudělá.

Už jste dostal nějakou nabídku?
Pokud by se mi letos povedl zajet slušný výsledek, mám velkou šanci dostat se do Phonaku. Týmu, který se mi hodně líbí svou precizností a přípravou. Škoda, že mě zrovna potkaly zdravotní potíže.

Rominger si vás prý vybral pro vaše vrchařské schopnosti. Proč se specializujete zrovna na kopce?
Je to dané už typem člověka. Třeba spurteři, to bývají výbušní jezdci, především cholerici. Záleží taky na stavbě těla, typu svalových vláken a podobně. No a samozřejmě každému vyhovuje jiný terén. Mně třeba připadá, že zatímco při časovkách a spurtech je potřeba celý tým a týmová strategie, jízda do kopce je mnohem spravedlivější. Každý ukáže, na co má. A navíc atmosféra mezi fanoušky, když se blížíte na vrchol kopce... To je fantazie!

Sledujete letošní Tour?
Soustředím se hlavně na kopce. Ale i při nich si pustím přenos až v závěru. Když prožiji celý den na kole, nemám chuť sledovat cyklisty.

Tour letos kvůli dopingu musela oželet spousta hvězd, o to větší prostor dostali mladí jezdci. To vás musí hodně motivovat, ne?
Určitě. Tour je výzvou a angažmá v Relaxu je pro mě přestupní stanicí, abych pak mohl jít v dobré pozici do některého Pro Tour týmu a dostal se na Tour de France. Nejvyšší metou, o které sním, je puntíkový trikot pro nejlepšího vrchaře. Jeho partnerem je Škoda. Bylo by pěkné, kdyby zůstal v Česku, ne?

Už jste byl nasát atmosféru závodu přímo ve Francii?
Vůbec ne. Poprvé se tam podívám až jako jezdec. Snad... Už jsem docela blízko, v jednom ze špičkových týmů. Ale stále to není Tour de France.Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze