Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pěkně potrápil oštěpařskou legendu, chválil Železný svého svěřence

Oštěpař Petr Frydrych. | foto: ČTK

25 2010
Toho kluka neznám, pokukoval nervózně Andreas Thorkildsen, současný král oštěpu. Když za ním při Diamantové lize v Šanghaji mladík Petr Frydrych zaostal jen o půl metru, Nor se nestačil divit: Mám se začít bát Čechů?

Frydrych, kometa oštěpařského sektoru a žák Jana Železného, v Číně předvedl dva nejlepší hody kariéry a vytvořil si osobní rekord - 85,60 metru.

Díky tomu skončil druhý právě za dvojnásobným olympijský vítězem z Norska. K triumfu mu scházelo 51 centimetrů.

"Thorkildsena ale prohnal hezky," slyšel pochvalu od kouče Železného, když v úterý přijímal startovní číslo na Zlatou tretru Ostrava. "Jednou bude ty nejlepší porážet."

Dalekonosné výkony 22letého oštěpaře jsou i nad jeho vlastní očekávání. V přípravě se trápil se zády, oštěpařských tréninků moc nezvládl.

"Vlastně jsem ani nevěděl, jestli budu moct házet," obával se o zdraví. V Číně se ale probudil. "Teď cítím trošku únavu z cesty, ale budu se snažit potáhnout ty skvělé výkony, byla by škoda nepřidat ještě nějaký metr. A proč ne třeba tady v Ostravě?"

Kdyby se mu to podařilo, Thorkildsen by asi opravdu začal panikařit. Už teď je Frydrych hned za ním ve světových tabulkách. A kdo je vede? Další ze skupiny Jana Železného - Vítězslav Veselý.

"Thorkildsen je prý tichý, ale v Šanghaji si pořád povídal, asi chtěl Petra rozhodit," dumal Veselý, ve víkendové bitvě o diamanty třetí za 82,95 metru.

"Ptal se mě třeba na osobák," prozradil Frydrych. "Říkal jsem mu, že jsem si ho právě udělal. Moc se divil."

Jenže Frydrych má pořád co v technice vylepšovat. Poslední pokus sice dopadl tři centimetry od jeho nového maxima, spokojený ale nebyl on, ani trenér. "Rezervy tam jsou," souhlasil Železný.

Češi už se do letošních tabulek zapsali, teď zbývá zápis do těch světových. I tento počin by mohl přijít brzy. "Je to jednoduché, stačí přehodit český rekord," radí světový rekordman Železný.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze