Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Holčákův kůň ukázal ve „Velké“ srdce, bil se o výhru. Jenže bez jezdce

Marek Stromský běží s Nikasem pro vítězství ve Velké pardubické, vedle něj Peintre Abstrait, který však svého jezdce dávno ztratil. | foto: ČTK

13 2015
Do cíle Velké pardubické doběhl druhý, jeho trenér Radek Holčák z toho však radost neměl. Irský ryzák Peintre Abstrait už dávno předtím ztratil svého žokeje Toma Cannona. „Je to pro mě velké zklamání. Celou sezonu jsme ho šetřili, veškerou sílu jsme soustředili na dostih,“ litoval šéf stáje Valencio z Velkých Karlovic.

O to více, že Peintre Abstrait byl podle Holčáka při svém třetím startu na Velké pardubické v životní formě. „Kůň, který spadne, většinou utíká domů nejsnadnější cestou, on ale celý kurz odskákal. Chtěl závodit, má obrovské srdíčko,“ cenil si Holčák.

Devítiletý valach si však hlavně vybral kupu smůly. Za Popkovickým příkopem se do startovního pole z boku přiřítil volný kůň a Peintra Abstraita smetl.

„Byla to dělová koule z lesa, nešlo s tím nic dělat. Na Velké pardubické potřebujete štěstí, a my ho neměli,“ podotkl Holčák, jehož svěřenci nalosovali číslo třináct. „Nejsem pověrčivý, ale třináctku nemám rád.“

I když Paintre Abstrait Velkou pardubickou podruhé za sebou nedokončil, a nenavázal tak na páté místo z roku 2013, Holčák ho chce připravit na příští ročník. „Doufejme, že bude zdravý a podaří se nám ho znovu nachystat.“

Ve stáji však už vychovává možné nástupce. Velké naděje přitom vkládá do hnědáka Marmitona, který vyhrál v neděli v Pardubicích jeden z doprovodných dostihů pro čtyřleté koně.

„Jako tříletý byl za hvězdu. Přemýšleli jsme, zda jít cestou zahraničních dostihů, nebo bude sbírat zkušenosti na pardubických krosech,“ líčí Holčák. Ve Velkých Karlovicích nakonec zvolili druhou variantu. „Jsem přesvědčený, že z něho může být obrovský kanon. Ale je to dlouhý proces, na Velkou pardubickou může být připravený v sedmi letech.“

Marmiton ale nebyl jediným nedělním vítězem ze stáje Valencio, jedenáctiletý bělouš Shaman ovládl pátý dostih programu, Poplerův memoriál. O den dříve vyhrála Zlatou podkovu tříletých přes proutěné překážky hnědka Kifaaya.

„Tři vítězství během megavíkendu v Pardubicích - jsme maximálně spokojení,“ dodal syn legendárního trenéra Františka Holčáka.

Fotogalerie

Slavit mohli také v hřebčíně v Napajedlích. Jejich odchovanci vyhráli dva rámcové dostihy. Valach Stretton ovládl hned první nedělní závod, hnědák Charme Look zvítězil v Ceně hejtmana Pardubického kraje. V Napajedlích se narodil také hnědák Hagnus, který vyhrál šestý dostih.

„Je to úspěch pro všechny zúčastněné. Český chov to má v dnešní době hodně těžké,“ pronesla Martina Hradilová, která je pověřená řízením napajedelského hřebčína.

Prvenství na nejsledovanějším dostihovém dni roku jsou pro chovatele z Napajedel vítanou reklamou. Z letošních hříbat je jedno prodáno a pět zamluveno. „Zájemci si kupují koně většinou podle rodokmenů,“ podotkla Hradilová, která ve Velké pardubické fandila třem odchovancům hřebčína.

Žádný jiný chovatel neměl ve startovním poli více koní, jenže hnědák Amaragon, ryzák Pareto ani valach Sherardo kurz nedokončili - stejně jako před rokem. „Byli bychom rádi, kdyby nespadli. Mrzí nás to, ale Velká pardubická je náročná a vyžaduje zkušenosti,“ zmínila Hradilová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze