Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pechanová: I dálkové plavání si užijete

26 2006
Budapešť - Nebyla si jistá dohmatem a chvíli byla naštvaná, že je bez medaile. Až o něco později se česká dálková plavkyně Jana Pechanová dozvěděla, že na mistrovství Evropy v závodě na pět kilometrů bere bronz, stejně jako Ruska Ilčenková. Tak vyrovnaný to byl závod! "Já tohle zažila poprvé," uvedla česká plavkyně.

Co se přesně stalo těsně před cílovým dohmatem?
Byla to před dohmatovu deskou pěkná mela. Dohmátla jsem nejprve levou rukou, ale nebyla jsem si úplně jistá, tak jsem raději dohmátla ještě pravou. A v první moment jsem myslela, že jsem čtvrtá a bouchly mi saze. Přiznávám, že jsem chvíli nemluvila slušně (smích).

A že jen další desetinu vteřiny ztratila Němka Kamrauová, to jste tušila?
O ní jsem věděla a byla jsem si jistá, že skončila za mnou.

Nedávno jste měla problémy se zablokovanými zády, k vyléčení vám pomohla i akupunktura. Byla jste na Balatonu úplně fit?
Nemám teď žádné zdravotní problémy. Abych šla do závodu s tím, že mě chytí krk a záda, to určitě ne. To jsem spíš měla obavy, jestli vydržím silově.

A vydržela, že?
Naštěstí ano (smích).

Jak se vlastně závod vyvíjel?
Na prvním kilometru jsem se dostala do čela a určovala směr celé skupiny. Ale abych odtáhla celý závod na čele a pak ve finiši dostala za uši, tak z toho už jsem vyrostla.

V cíli to asi byla pěkná mela, třeba jako když končí plavecká část triatlonu...
Triatlon? Ten jsem si dala v sobotu.

Cože, vy kromě plavání děláte ještě triatlon?
Startovala jsem v terénním triatlonu v Novém Kníně, plavání mělo jen čtyři sta metrů.

A jak jste dopadla?
No, vyhrála jsem (smích). V plavání jsem si udělala náskok, pak jsem na kole a v běhu něco ztratila, ale pořád mi zbyla minuta.

Zpět k dálkovému plavání. Funguje v dálkovém plavání princip třeba jako v cyklistice, kdy pozice na čele není někdy ta nejvýhodnější?
Když plavete první, musíte především volit směr. Může se totiž stát, že ho nezvolíte úplně přesně a pak plavete delší trasu. A za vámi ve skupině vás buď následují, nebo se jim to nezdá a zvolí jiný směr.

Takže ve skupině je to jednodušší s orientací?
Ano, orientujete se o něco snadněji, zatímco když plavete na čele, možná každé třetí nebo čtvrté tempo se musíte podívat, jestli držíte správný směr. Občas je dobré se ve skupině schovat.

Co podmínky, především teplota vody v současném tropickém počasí?
Všichni čekali, že voda bude ještě teplejší než 26 stupňů, kolik organizátoři naměřili. Tohle je teplota, ve které se člověk nepřehřeje, třeba loni v Dubaji měla voda 33 stupňů a to už bylo hrozně moc. Minimální přípustná teplota vody je patnáct stupňů, zatímco maximální teplota stanovená není.

Hned zítra vás čeká start v závodě na deset kilometrů. Půjdete do něho v naprosté pohodě, když už máte medaili? Sportovci občas říkají, že si některé závody užívají, je vůbec možné užít si závod v dálkovém plavání?
Určitě, i dálkové plavání si můžete užít docela kvalitně (smích). Neplave se maximální tempo od startu do cíle, v některých fázích se taktizuje. A taky během závodu musíte dělat nějaká rozhodnutí, třeba právě kvůli tomu směru.

Autor:


Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze