Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Multisportovec“ Štryncl devět dnů závodil mezi hady a krokodýly

Pavel Štryncl na kole | foto: Archiv Pavla Štryncla

1 2014
Liberecký "multisportovec" Pavel Štryncl na vlastní kůži zažil, jaké to je závodit mezi jedovatými hady a krokodýly. Se svými parťáky Markem Navrátilem, Romanem Šinkovským a Radkou Brožkovou z týmu Salomon Suunto vybojoval 19. místo na mistrovství světa v Adventure Race.

Extrémní závod čtyřčlenných týmů, kde musí být minimálně jedna žena, se konal ve středoamerické Kostarice. A dle většiny zúčastněných to byl jeden z nejtěžších závodů vůbec.

"Nic delšího a náročnějšího jsem v životě nešel," přiznal Štryncl. "Navíc nám na celnici v Kostarice zabavili veškerou sportovní výživu určenou na závod a my museli ve stravování notně improvizovat. Dá se říci, že jsme celý závod odjeli na normální stravu ze supermarketu."

Hlavními disciplínami závodu bylo pádlování (kajak na oceánu i řekách a jízda na raftech), horské kolo a trek. Pořadatelé připravili pro závodníky, kteří absolvují závod nonstop, přes 900 kilometrů dlouhou trať. Start byl u hranic s Panamou, cíl při hranici s Nikaraguou. Sportovci v průběhu závodu smočili svá pádla jak v Tichém, tak v Atlantickém oceánu. Nejenže se týmy musely vyrovnat s tropickým klimatem, ale musely čelit i nástrahám kostarické fauny.

Všechny týmy prošly před závodem důkladným proškolením o možných nebezpečích v podobě jedovatých hadů a všudypřítomných krokodýlů. "Při představě spánku na břehu řeky, ve které jsme sledovali krokodýly, jsme únavu vždy překonali a kajakářskou etapu vždy dokončili beze spánku," vzpomíná Pavel Štryncl.

O náročnosti závodu svědčí i fakt, že ze 65 týmů z 25 zemí světa dokončilo kompletní nezkrácenou trať jenom 23. Český tým strávil na trati 223 hodin, což je více jak 9 dní. "Do půlky závodu jsme atakovali první desítku a byli plni euforie. Pak ale přišly první zdravotní problémy a náš postup se zpomaloval. Dokonce to v jednu chvíli vypadalo, že ani nedokončíme," popsal Štryncl. "Naštěstí pomohl delší spánek a na konci etapy i povinná lékařská prohlídka. Všem byly ošetřeny dost zdevastované nohy a psychiku zvedlo i teplé jídlo. Poslední dva dny jsme se pak zase dostali do tempa."Najdete na iDNES.czmobilní verze