Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf volejbalového Liberce: Ze startu nové sezony mám docela hrůzu

Pavel Šimoníček s libereckými poháry | foto: Ota Bartovský, MAFRA

2 2016
Před měsícem obhájili volejbalisté liberecké Dukly mistrovský titul, letní přípravu na útok na zlatý hattrick však budou mít poněkud komplikovanou. Chybět budou hlavní trenér i reprezentanti.

Sotva opadla vlna euforie z druhého titulu pro mistry republiky v řadě, musí už ředitel libereckého volejbalového klubu Pavel Šimoníček myslet na náročný start do nové sezony. Drtivou většinu letní přípravy, ve které bude scházet i řada reprezentantů, totiž nebude osobně řídit hlavní trenér Nekola. Ten si bude rovněž plnit povinnosti u národního týmu v nové roli asistenta.

Oproti loňsku navíc proběhly změny v zaběhnutém a fungujícím kádru. Skončili blokař Zajíček, univerzál Vencovský a nahrávač Fučík.

V jednání je i odchod smečaře Kriška, člena slovenské reprezentace.

Novými hráči jsou zatím na blok zkušený Veselý a na nahrávku junior Piskáček.

„Ani tak nemám strach z přípravy, protože s trenérem Nekolou budeme v rámci možností v kontaktu, jako spíš ze startu sezony a z toho, v jakém stavu přijedou hráči z reprezentace. To bude možná problematické a mám z toho už dopředu docela hrůzu. Cíle máme ale pořád ty nejvyšší. Chceme se dostat do finále a bojovat o třetí titul za sebou,“ tvrdí šéf klubu Pavel Šimoníček.

V týmu nastane před sezonou úplně nová situace. Trenéra i řadu hráčů máte v národního týmu, ve kterém budou trávit v nejbližších týdnech a měsících hodně času. Jak bude vypadat letní příprava a start do sezony?
No, bude to hodně zajímavé a určitě ne jednoduché. Ty zkušenosti z jiných klubů, třeba z Českých Budějovic, nejsou úplně dobré.

V čem konkrétně?
Trenér nebyl u přípravy, navíc měli pět hráčů v reprezentaci, a ti se do klubu vrátili po čtyřech měsících hraní a trénování za nároďák v nadsázce řečeno zdevastovaní. Budějovice na to pak doplatily. A u nás to bude teď vlastně stejné, protože máme také pět šest volejbalistů v čele s naším klíčovým hráčem nahrávačem Janouchem v kádru reprezentace. Nezbývá nám, než že se z toho musíme poučit.

Pro mužstvo to bude velká novinka, máte tedy už představu, jak to bude probíhat?
Bude nás jako do mariáše, možná budeme muset posílit lavičku. Ale hlavně se navíc může stát, že reprezentanti s trenérem se k nám vrátí až v polovině října a hned týden nato začne extraliga. Z toho mám už dopředu docela hrůzu. I za cenu toho, že budeme třeba ze začátku prohrávat, musíme klukům umožnit určitou regeneraci a také aspoň nějaký čas na fyzickou kondici, protože loňská sezona byla dlouhá a jestli je teď čekají další čtyři a půl měsíce v zápřahu, tak dalších osm bez aspoň nějakého odpočinku nevydrží.

A co absence trenéra Nekoly?
V úvodu jsou na programu doplňkové sporty a fyzická příprava, což až tak nevadí. Při přechodu na herní činnost s míčem už to asi bude o malinko horší, ale naštěstí dlouholetým asistentem je zkušený Vladan Merta, který vedl mužstvo tři roky i jako hlavní trenér. Proto si myslím, že nebude až takový problém co se týče přípravy těch hráčů, kteří tady zůstanou. Navíc s trenérem Nekolou budeme v kontaktu, protože reprezentace bude mít soustředění i v Jablonci, takže za mužstvem bude v rámci možností do Liberce jezdit.

Může být pro vás určitým povzbuzením fakt, že klíčové chvíle přicházejí až v závěru sezony v play-off? V té uplynulé mistrovské jste také neměli zrovna ideální start a naplno jste se rozjeli ke zlatu v lize i v poháru až po třech měsících.
To nás určitě může do jisté míry uklidňovat, protože to byl podobný model a trochu s tím už zkušenost máme. Třeba Janouch také dostal po návratu z reprezentace malinko volno a čas na fyzičku. Začátek byl i proto těžký a do formy jsme se dostávali postupně. Nicméně teď nastaly změny. Hráčů v národním týmu nebylo tolik, trenér Nekola byl v Liberci po celou letní přípravu a navíc měl v sezoně k dispozici úplně stejný a úspěšný kádr jako rok předtím. To teď bude jiné a uvidíme, jak se s tím popereme.

Zvažoval jste dlouho, jestli trenéra Nekolu uvolníte po nedávno uplynulé sezoně pro potřeby národního týmu?
Je pořád naším zaměstnancem a klubem placený stejně jako hráči, takže my samozřejmě musíme dát souhlas k uvolnění do reprezentace. U Michala Nekoly jsem neváhal ani vteřinu. Prokázal, že je velmi kvalitní trenér a všichni jsme mu přáli, aby se v kariéře posunul o kus dál. Už když jsme ho k nám přetahovali z Ústí nad Labem před sedmi lety, tak jsem slíbil, že se mu pokusíme k nároďáku pomoct a že z Dukly to k němu bude mít blíž než z Ústí, což se povedlo. My to bereme tak, že jsme hrdí na to, že máme v Dukle pro reprezentaci tolik hráčů i trenéra. Takže jsme všechny uvolnili s velkou chutí, i když pro klub to zřejmě bude mít nějaké následky. Od toho tady ale jsme, abychom vychovávali hráče pro národní tým.Najdete na iDNES.czmobilní verze