Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rameno drží. Judista Petřikov je zpět a cílí na mistrovství světa

Pavel Petřikov, archivní foto | foto: Reuters

13 2017
Zraněné rameno Pavla Petřikova v dubnu po jedenácti letech nepustilo na evropský šampionát. O světový šampionát by ale hradeckého judistu připravit už nemělo. Petřikov se po týdnech kurýrování a závodní pauzy vrátil na tatami a s nadějí vyhlíží start v Budapešti. Mistrovství světa tam proběhne na přelomu srpna a září.

„Zatím rameno vypadá dobře,“ řekl po úvodní závodní zkoušce Pavel Petřikov starší, judistův otec a trenér.

Zkušená hradecká dvojice si pro návrat vybrala turnaj Grand Prix v Číně a jeho začátek jim přinesl povzbuzení. Petřikov mladší totiž v prvním zápase zdolal Itala Di Loreta a postoupil dál. „Byl to takový profesorský výkon. Po čtyřech měsících bez závodního juda to byl první test a bylo vidět, že Pavlovi chybí závodní cit,“ popsal úvodní počínání svého syna trenér Petřikov.

V dalších dvou zápasech jeho syn prohrál. V obou případech s borci z Mongolska, kteří poté skončili na druhém a třetím místě. „V prvním zápase si Pavel vedl slibně, ale pak udělal chybu, na druhého neumí, už se s ním párkrát potkal a moc mu to s ním nejde,“ poznamenal trenér.

Výsledné 7. místo ale hradecká dvojice bere i jako povzbuzení do vrcholu sezonu, na který se v těchto dnech už usilovně připravuje. „Sedmé místo je dobré, teď náš čeká závěrečná příprava,“ hlásí z Polska, kde jsou v těchto dnech na soustředění.

I kvůli dubnovému zranění si Petřikov vybral pro závěrečnou část přípravy Evropu, zatímco řada českých borců po turnaji v Číně vyrazila do Japonska. „Bylo by to kvalitní, ale nechtěli jsme, aby rameno bylo dva týdny v permanentním zápřahu. Proto jsme zvolili evropskou cestu,“ vysvětluje jeho trenér.

Petřikov mladší, třicetiletý účastník olympijských her v Pekingu v roce 2008 a loňských v brazilském Riu, si rameno zranil v závěru soustředění v maďarské Tatě. „Bohužel jsem se při jednom z posledních zápasů dostal ramenem do pozice, v níž, když jsem zabral, sval nevydržel,“ popsal smolný okamžik judista.

Evropský šampionát musel po jedenácti letech oželet, vzhledem ke světovému ale volil léčbu. Zranění mu přineslo rozhodování: buď podstoupit operaci a kvůli dlouhé rekonvalescenci přijít o letošní světový šampionát v Budapešti, nebo zvolit konzervativní léčbu bez operace. „Kdybych zvolil operaci, odpálil bych svět, protože pauza by se protáhla na čtyři až pět měsíců. Řešení bez operace má zase riziko, že případný další stejný problém bude velkou komplikací,“ uvedl tehdy hradecký judista.

Zatím se zdá, že konzervativní varianta přinese úspěch v podobě možnosti na šampionátu startovat. „Rameno drží, i když v zápasech byl Pavel trochu zatažený. Tam může trochu pracovat i podvědomí,“ komentoval současný stav trenér a otec v jedné osobě.

Před závěrečnými týdny přípravy světový šampionát by to samotný judista nerad zakřikl. „Světový šampionát je hlavním cílem této sezony,“ netají. V cestě za úspěchem na něm mimo jiné vyrazí do Německa a hlavně do Běloruska.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze