Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Maslák, král pod střechou. Jeho cena vzroste, říká manažer Juck

Pavel Maslák se raduje z obhajoby titulu halového mistra světa v běhu na 400 metrů. | foto: Reuters

21 2016
Portland (Od našeho zpravodaje) - Spokojený, usměvavý – a zlatý. Zase zlatý. Pavel Maslák to dokázal, na atletickém halovém mistrovství světa obhájil titul na čtyřstovce. Co to vlastně znamená?

„Je to věc, která je pro evropského běžce výjimečná,“ říká uznávaný atletický manažer Alfonz Juck, který pečuje i o Masláka, však se s ním v Portlandu hned pár chvil po titulu objal: „A jestli mu zlato zvedne cenu? Určitě. Myslím, že mu může pomoci: nejen aby se bez problémů dostával na kvalitní mítinky, což šlo už teď, ale aby na nich dostával i dobrou dráhu.“

Halová atletika je specifická věc. „Oboje má čtyři sta metrů, ale jde skoro o rozdílné disciplíny. Hlavní čtvrtkaři vůbec do haly nejezdí, venku je to úplně o něčem jiném,“ uznává sám Maslák. Letos, v roce olympijském, navíc byly absence ještě větší.

Fotogalerie

Ale není nutno kvůli tomu jeho dvojité zlato – první získal na halovém MS v Sopotech 2014 – nijak zlehčovat. Ba naopak.

Z historického hlediska: jen tři Evropané zvládli vyhrát v hale jeho disciplínu, nikdo z nich dvakrát. Navíc bílé pleti byl jen Thomas Schönlebe z tehdejšího východního Německa, jenž ovládl „cvičný“ nultý ročník halového mistrovství světa v roce 1985. V Portlandu byl Maslák za svůj kontinent ve finále sám.

Z hlediska taktiky, umu: Maslák ve finále porazil soupeře, kteří venku zvládají lepší časy než on. „Oni prostě halu neumí, kolikrát v jejich zemích ani žádná není. Mají tam teplo a celoročně se dá trénovat venku,“ říká. „Proto nemají tolik zkušeností z haly.“

Pětadvacetiletý Čech to pod střechou umí tak dobře, že má titul z posledních čtyř ústředních akcí v řadě, dvakrát světový a dvakrát evropský. Mladík s rukávky a výrazným dračím tetováním se tím stává jednou z tváří české atletiky.

„Momentálně tou největší. Jistě, přijdou letní hvězdy jako Hejnová, Špotáková, Veselý. Ale teď to pár měsíců bude Pavel,“ říká Juck, který už vyhlíží Maslákův start na Zlaté tretře, na niž pravidelně přiváží světové hvězdy: „Jsme velmi rádi, že je český atlet mistrem světa. Myslím, že se diváci v Ostravě mají na co těšit.“

Oproti těm, kteří akci v americkém Portlandu vynechali, má Maslák sezonu se třemi vrcholy. První zvládl zlatě. Venkovní mistrovství Evropy hostí Amsterdam, na této akci už získal na čtyřstovce zlato v roce 2012. No a v Riu?

„Dostat se do olympijského finále bude těžší než vyhrát halový titul mistra světa,“ netají se Maslák. „Čtvrtka se za poslední dobu neskutečně posunula. Viděli jste sami loni v Pekingu,“ vzpomíná na světový šampionát, v němž skončil už v rozběhu.

Na druhou stranu – v roce 2013 na něm zvládl 5. místo. Sbírá zkušenosti. A také tituly, byť „jen“ halové.

„Může to pomoci i jeho sebevědomí, aby si mohl splnit ambice také v letní sezoně,“ soudí Juck. „V hale je na tom dobře jako nikdy, má dvě zlata ze světa a z Evropy. Teď je na řadě uspět v létě. Věřím, že v Amsterdamu to začne – a v Riu to bude pokračovat.“Najdete na iDNES.czmobilní verze