Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chci si na MS zlepšit své osobáky, plánuje plavec Janeček

Pavel Janeček | foto: Reuters

12 2017
Plavec z Náchoda Pavel Janeček dokázal na republikovém šampionátu vyhrát oba polohové závody a získat tak dvě zlaté medaile, a to do závodů nastupoval z plného tréninku. Před mistrovstvím světa, které začíná v pátek v Budapešti, je se svými výkony spokojen.

Závody na republikovém šampionátu bral plavec náchodského klubu Delfín Pavel Janeček jako přípravu na mistrovství světa v Budapešti, které začíná už tento pátek.

Přesto dokázal obě polohové disciplíny, ve kterých startoval, vyhrát. Nejprve zvítězil v závodě na 200 metrů a poté i na své nejsilnější trati 400metrové. Plavci z Náchoda se v pražském Podolí dařilo, v prvním závodě zaplaval čas 2 minuty 3 vteřiny 21 setin a v pěkném souboji porazil Tomáše Havránka, který byl o 33 setin horší.

Ve své hlavní disciplíně, tedy na dvojnásobné trati, dokázal Janeček zvítězit větším rozdílem. Zde zaplaval čas 4 minuty 25 vteřin 68 setin. Za ním skončil jako druhý Marek Osina a na stupních vítězů je doplnil Tomáš Ludvík.

„Měl jsem mistrovství České republiky jako přípravu na mistrovství světa,“ přiznal Janeček.

Na mistrovství republiky jste vyhrál oba polohové závody.
Plaval jsem z plného tréninku. Měl jsem vždy ráno před závody trénink a trénovali jsme i večer po závodech, takže jsem to bral spíš tréninkově, ale s výsledky jsem maximálně spokojen a stejně i s dvěma tituly.

Jak hodnotíte vzhledem k šampionátu časy, které jste zaplaval?
Oba časy, které jsem v Podolí zaplaval, byly moje letošní nejlepší. Myslím, že to před mistrovstvím světa s formou vypadá celkem dobře. Teď se budu snažit co nejlépe regenerovat a doufám, že to pomůže.

Jak vám vyhovoval formát domácího šampionátu, který byl rozvržen do čtyř dnů?
Nevyhovoval, pro mě to byly strašně dlouhé čtyři dny. S novým programem jsem se musel vypořádat. Když člověk plave jednu disciplínu, tak vlastně plave hned tři, protože musí absolvovat rozplavby, semifinále a finále. To pro mě bylo hodně náročné, ještě se k tomu přidala velká vedra a spousta lidí, co byli na bazénu. Až do šampionátu se budu snažit dostat ze sebe únavu.

Které disciplíny budete na letošním mistrovství světa plavat?
Budu plavat pouze polohové závody. Chtěl jsem si k tomu dát ještě 200 metrů motýlkem, ale bohužel program světového šampionátu mi to nedovoluje. Můj hlavní závod na 400 metrů polohově se plave až poslední den.

S jakými ambicemi do Maďarska jedete?
Moje cíle jsou jasné: chci si zlepšit svoje nejlepší časy a na umístění nijak nemyslím. Musím se soustředit pouze na sebe a svoje výkony.

Původně měl být letošní světový šampionát v Mexiku, nakonec je v Budapešti, což je kousek. Těší vás to?
Já jsem určitě radši, že to je v Evropě a že to máme to kousek. Nebudeme mít žádné aklimatizační problémy. Vím, že například plavci z Austrálie trénovali v Evropě už s velkým předstihem, aby se dokázali časovému posunu přizpůsobit.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze