Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Budínský dál dohání Fergusona. Dožene ho? Utopie

Pavel Budínský | foto: ČTK

15 2016
Romance trenéra Pavla Budínského a basketbalového Děčína nebere konce. Pouta téměř rodinná uzamknul až do roku 2020, čerstvě podepsal kontrakt na další čtyři sezony. Když ho dodrží, zůstane Válečníkům věrný 16 let. Unikát!

„K prodloužení smlouvy mě primárně vedla nabídka, kterou jsem dostal od generálního manažera Lukáše Housera. Sekundárně hodnoty, které vyznává BK Děčín,“ svěřil se nejúspěšnější kouč v historii klubu; titul vicemistra a tři bronzové medaile mají váhu přímých důkazů Budínského výjimečnosti.

Mluvíte o hodnotách, které klub vyznává. Jaké máte na mysli?
Jsou univerzální, ale podle mě velmi funkční. Například že proces práce v našem klubu je víc než politika nebo že lidé jsou tady poměřovaní podle toho, co dovedou, a nikoliv, co nedovedou...

Okamžitě jste kývl, nebo jste se rozmýšlel, co dál?
Kdyby v současné době obdrželo nabídku deset trenérů od aktuálního vicemistra a momentálního lídra tabulky soutěže, tak si troufnu tvrdit, že by devět z nich kývlo hned, ten desátý by si vzal den na rozmyšlenou, aby se poradil doma s rodinou. A tak nějak to probíhalo i v mém případě. Nepotřeboval jsem sáhodlouze přemýšlet, jen jsem o svém rozhodnutí informoval mojí rodinu.

Pavel Budínský

Narodil se 15. února 1974 v Jičíně, osm sezon hrál ligu, v Děčíně trénuje od roku 2004. Vedl i českou reprezentaci. Je ženatý, má dceru Barborku a syna Pavlíka.

Plány po kariéře? „Sedět v houpacím křesle, kouřit doutník, pít dobré víno a zároveň poslouchat gramodesky.“

Jak reagovala?
S pochopením a podporou. Všichni doma ví, že jsem v Děčíně šťastný a spokojený, což je pro rodinný život určitě lepší kombinace než být nešťastný a nespokojený.

A co říkalo okolí?
Přišla mi vtipná zpráva od jednoho z mých bývalých hráčů. Ta mě rozesmála velice.

O co šlo?
Léta se snažím vštěpovat svým hráčům životní principy a u toho používám různé bonmoty. Jednou jsem se snažil vysvětlit, že pokud budou hrát dobře, najdou si je i peníze a za ty peníze si budou moct koupit třeba kulaté auto. A Levell Sanders (americký rozehrávač a nově trenér Pardubic) se tenkrát ptal, co to je kulaté auto. Říkám: to lepší, větší, dražší než ta stará česká hranatá, kterými se v začátcích jezdívá. A on se začal strašně smát a od té doby, což je už dvanáct let, je termín kulaté auto součástí různého popichování v našem klubu. Takže jsem dostal zprávu, kde bylo napsáno: Gratuluji k nové smlouvě na čtyři roky, to už není na kulaté auto, ale na hranatý autobus (smích). Jméno hráče si nechám pro sebe, ale Levell to nebyl.

V roce 2020 budete v Děčíně nepřetržitě 16 let, takže si své basketbalové dítě vypipláte až do puberty... Jak se klub proměnil?
Klub jako firma má podle mého názoru blyštivější jméno, větší úctu a kredit za to, jak dlouhodobě pracuje v oblasti sportovní, marketingové, charitativní a tak dál. Co se týká jeho členů, tak někteří stárnou společně se mnou jako prezident klubu pan Chrastný, generální manažer Lukáš Houser, hráč Jakub Houška nebo paní Čermáková, naše recepční. No a pak jsou tu noví členové, kteří přebrali štafetový kolík od těch, co tu během mého působení z různých důvodů skončili.

Legenda Alex Ferguson vedl fotbalový Manchester United 27 let. Doženete ho? Musíte vydržet do roku 2031, to vám bude 57 let.
Zní to velmi zajímavě až úsměvně, ale i tak trochu utopisticky. Pokud bych to ale vážně vydržel do roku 2031, tak se nejen já, ale i naši fanoušci mají na co těšit. Právě jsem si na papíře poskládal sestavu z hráčů, kteří by mohli v tomto období potencionálně nastoupit za Válečníky, a jména jako Marek, Filip, Oskar Houškové, Matyáš Soukup, Jonáš Houser nebo Jirka a Ondra Důrové jsou, myslím, nejen pro mě velkým lákadlem.

Člověk si řekne - stále vás to baví? Neupadáte do stereotypu?
Nebudete tomu věřit, ale baví a letos čím dál víc. Navíc práce trenéra je nevyčerpatelná, širokospektrální paleta, na které najdete obrovské množství jedinečných situací, zážitků, emocí, výzev, problémů, vztahů, cílů. Když do rovnice dosadíte to, že pracujete s lidmi, tak výsledkem není stereotyp. Tedy alespoň tak to cítím já. Možná že kdybych dělal obráběče kovů ve stejné továrně tak dlouho, jak pracuji v Děčíně, tak bych do stereotypu zapadl. To vím zcela bezpečně.

Manželství mívá krizi v sedmém roce. Prožil jste ji v Děčíně také?
Nevím, o kterém manželství je řeč, já jsem ženatý 15 let a o žádné krizi v sedmém roce nemám ponětí (úsměv). A to samé platí i o Děčínu.

Chtěl vás za dobu v Děčíně získat jiný český klub?
Ano, ale vždy to mělo charakter jakéhosi flirtu nebo sondáže než jasné snahy mě získat. Navíc tím, že jsem byl vždy pod smlouvou nebo prodlužoval novou půl roku před vypršením stávající, nedávalo pro zájemce smysl vyvíjet další iniciativu. A pokud by skutečně někdo stál o mojí osobu, musel by jednat s Děčínem o mém uvolnění a do toho se rovněž nikomu nechtělo.

Je těžké pro českého kouče dostat se do prestižní soutěže v cizině?
Těžké? V současné době je to podle mého názoru nemožné.

Který zážitek je ten top z Děčína?
Jednoznačně loňský postup do finále NBL proti Nymburku a pak atmosféra ve městě, v klubu a na zimním stadionu během finálové série, potažmo druhého utkání před rekordní návštěvou české ligy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze