Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Futsalová dvojčata po premiéře v reprezentaci: Úžasný zážitek

David a Pavel Drozdové, královéhradečtí futsalisté to dotáhli do reprezentace. | foto: Martin Veselý, MAFRA

29 2016
Úspěšnou premiéru v reprezentačním týmu za sebou mají královéhradečtí futsalisté Pavel a David Drozdové, oba svá první utkání v národním týmu také ozdobili vstřelenými góly.

Jako první k reprezentačnímu zápasu v dresu seniorského národního týmu vyběhl David. Necelých deset minut před koncem prvního ze dvou zápasů s Grónskem, který se hrál v Chrudimi, se na hřiště dostal po vyloučení jednoho spoluhráče.

Jeho dvojče Pavel se dočkal o den později v Hradci Králové v utkání, v němž se sice jako první z nich do branky Grónska trefil znovu David, ale Pavel nezůstal dlouho pozadu a následně bratra překonal dokonce hattrickem.

První reprezentační zkušenost devatenáctiletým dvojčatům z Hradce Králové tak přinesla příjemný zážitek, který navázal na překvapení už ze samotné nominace. „Byli jsme právě na lyžařském kurzu, když tahle nabídka narychlo přišla. Potěšila,“ tvrdí svorně dnes už čeští reprezentanti ve futsale.

David a Pavel Drozdové

* Devatenáctiletí fotbalisté a futsalisté z Hradce Králové, fotbal nyní hrají v juniorce místního FC a futsal za prvoligový Mados.

* Zatímco ve fotbale hrají v obraně, ve futsale patří k výborným útočníkům, Pavel ve třinácti zápasech nastřílel stejný počet gólů, David jen o jeden méně. Jsou jasně nejlepšími střelci Madosu a patří k předním střelcům celé soutěže.

* Na začátku týdne si oba poprvé zahráli za seniorskou futsalovou reprezentaci, v zápase proti Grónsku vstřelil Pavel tři góly a David jeden.

Oba zápasy, byť v tom prvním nastoupil pouze David, si náležitě užili. „Nejdřív to byly docela velké nervy, ale pak to pro nás byl úžasný zážitek,“ poznamenal David. „Trenéři nás uklidňovali a navíc nás nesvazovali žádnou velkou taktikou, měli jsme volnost bez velkého tlaku,“ doplnil ho Pavel.

Oba se v reprezentačním výběru kouče Tomáše Neumanna objevili krátce před mistrovstvím Evropy, které příští týden začne v Bělehradě. Přestože věděli, že vzhledem k uzavřené nominaci se na šampionát nepodívají, možnost zahrát si v týmu, který na šampionát pojede, přivítali. „Byli jsme na dvou srazech jednadvacítky, ale tohle je přece jen víc,“ říkají.

Svá první reprezentační utkání prožili ve městech, která se jejich životem nejvíc prolínají. V Hradci Králové žijí, v místní Olympii začínali s fotbalem a nyní ho hrají v juniorce FC Hradec Králové. V Chrudimi zase v posledních dvou dorosteneckých letech začali s futsalem, stále jsou hráči mistrovského Era-Packu, ale v hradeckém Madosu hostují.

Zdají se vám jejich sportovní osudy hodně podobné? Pak vězte, že nejen sportovní. Oba shodně totiž v těchto dnech na Univerzitě Hradec Králové dokončují první semestr, oba učitelství matematiky a tělesné výchovy. A včera, dva dny po úspěšném zápase za futsalovou reprezentaci, oba skládali jednu ze zkoušek, oba ze stejného předmětu. A oba úspěšně.

Fotbal v profesionálním klubu a futsal, který je dovedl až do reprezentace, tedy nyní kombinují se studiem na vysoké škole. „Poslední půlrok proto byl snad nejnáročnější v životě,“ připouštějí oba.

Vedle vztahu školy a sportu v posledních sezonách také musí řešit vztah fotbalu a futsalu. „Zpočátku to neviděli trenéři moc rádi, ale dá se to skloubit dohromady. I proto, že futsalová liga se hraje v pátek,“ vysvětlují, ale hned přidávají výjimku z podzimu: „Dopoledne jsme hráli juniorskou ligu v Praze na Dukle a odpoledne futsalovou rovněž v Praze na Slavii.“

Který ze dvou sportů bude v budoucnu tím hlavním, zatím ještě definitivně vyřešeno nemají. Reprezentační zážitek z posledních dnů jim ale nyní více přibližuje futsal.

„Jsme tam víc u míče, dáváme góly a to baví,“ říkají shodně. Zatímco ve velkém fotbale hrají v obraně a k ohrožení branky soupeře se tak často nedostanou, ve futsale jsou nejlepšími střelci svého týmu a patří k předním i v celé soutěži.

Už v pátek by hradecký Mados jejich góly znovu potřeboval, v prvoligové soutěži totiž hraje důležitý záchranářský duel s brněnským Helasem. „Je to tým, který máme v tabulce na dosah a potřebujeme bodovat,“ říkají před utkáním, které v hale v Třebši začne ve 20.30 hod.Najdete na iDNES.czmobilní verze