Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Patron golfu v Moskvě padl. Boom by to zastavit nemělo

Rusko je na tom co se týče počasí pro golf ještě hůře než Česko. Na hřišti lze hrát jen v létě. Jinak se Rusové musí spokojit se zasněženým driving range.

13 2010
Sesazený starosta Moskvy Jurij Lužkov ve velkém podporoval výstavbu golfových hřišť v Moskvě. Spíše kvůli lukrativním zakázkám pro manželku než lásce ke golfu.

S pádem moskevského starosty Jurije Lužkova prudce opadl i zájem městských úřadů o golf. Prozatímní nástupce v čele radnice Vladimir Resin již zrušil Lužkovův ambiciózní plán výstavby desítky nových golfových hřišť v ruské metropoli.

Tratit na tom bude i Lužkov. Firma Inteko jeho ženy Jeleny Baturinové totiž měla realizovat velký projekt 27jamkového hřiště v Nižních Mnevnikách. Už za dob Nikita Chruščova se tam měla vybudovat moskevskou obdobu Disneylandu. Později Lužkovův oblíbenec, sochař Zurab Cereteli, plánoval "park zázraků". Ani jedno se nakonec nerealizovalo.

Lužkov, známý několika megalomanskými projekty, jako starosta prohlašoval, že z Moskvy nebude významné finanční centrum, pokud v něm nebude golf. Z velkých plánů se však realizoval jen zlomek - před týdnem se v Moskvě otevřelo nové devítijamkové hřiště.

Moskevský starosta Jurij Luzhkov odpovídá novinářům na dotazy k výbuchům v moskevském Metru. (29. března 2010)

Moskevský starosta Jurij Luzhkov odpovídá novinářům na dotazy k výbuchům v moskevském Metru. (29. března 2010)

V přibližně desetimilionové Moskvě zatím fungují čtyři golfová hřiště a páté se staví, což je méně než v Praze a jejím okolí. Ale Lužkov "s cílem zvýšení fyzické kultury" před čtyřmi lety podepsal nařízení o rozvoji golfu v hlavním městě.

"Samozřejmě jsem tímto rozhodnutím do jisté míry roztrpčen," postěžoval si na změnu postoje radnice Nikolaj Afanasjev, ředitel moskevské školy golfu, kterou dosud financovalo město.

Ředitel však doufá, že další rozvoj hry v Rusku až tak moc nový vítr na radnici nepostihne a boom bude pokračovat. I díky tomu, že má čerstvý punc olympijského sportu.

golfové hřiště v Rusku

Ruská média navíc spekulují, že radnice už chystá nový plán výstavby sportovišť. Z toho pramení i podezření, že Resinův škrt pera nebyl ani tak zaměřen proti golfu jako proti Baturinové, která se během Lužkovovy éry domohla postavení nejbohatší ruské podnikatelky s majetkem odhadovaným na 2,9 miliardy dolarů.

Lužkov a Baturinová byli známi jako nadšení golfisté. Inteko podle tisku vlastní golfové hřiště i v Rakousku. V samém Rusku však hře nepřeje ani podnebí, které dovoluje odpalovat míčky do jamek jen během letní sezony.

Například jeden z nejpopulárnějších golfových klubů v Krylatském si cení čtyřměsíční vstupenku na hřiště na 2000 dolarů (asi 35.500 Kč).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze