Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pásl krávy a dělal desetiboj. Teď Rudisha láme světové rekordy

David Rudisha | foto: AP

31 2010
Na samém počátku své atletické dráhy vzhlížel David Rudisha k Romanu Šebrlemu. Tehdy byl totiž desetibojařem! "Atleti, kteří nejsou vytrvalci, u nás v Keni často začínají u desetiboje," vysvětluje. "Ale ta tyčka vážně nebyla jednoduchá."

Dnes už jen utíká. Na trati 800 metrů je 20 metrů před soupeři, tak lehce, jako by se ani nezadýchal. Letos Rudisha zastínil na atletických drahách i Bolta či Gaye: před týdnem v Berlíně pokořil zdánlivě nepokořitelný světový rekord legendárního Wilsona Kipketera.

V pátek vyhrál v Bruselu finále Diamantové ligy. A v neděli zaběhl v Rieti další rekord! Třináct let starý Kipketerův zápis se "ztrácí" v historii, teď vládne 21letý Rudisha. Časomíra se mu zastavila na hodnotě 1:41,01.

Je synem kmene Masajů, proslavených ocelovou vůlí. Otec Daniel má olympijské stříbro ze čtvrtkařské štafety v Mexiku 1968, matka Tamisha je populární keňskou zpěvačkou.

Keňský běžec David Rudisha na mítinku v italském Rieti vylepšil týden starý vlastní světový rekord na 800 metrů dlouhé trati.

David, šestý ze sedmi dětí, pásl krávy na rodinné farmě a rostl jako z vody – až na 190 centimetrů. Nad osmistovkaři ční jako věž. "Je o půl metru vyšší, než byl Kipketer. Stejně jako Bolt dělá míň kroků, umí šetřit síly po startu," říká český šéftrenér Tomáš Dvořák.

Kdo je David Rudisha

Juniorský mistr světa z roku 2006 byl už loni favoritem dospělého mistrovství světa v Berlíně, ale nečekaně vypadl v semifinále. Pak nastala jeho éra. Na mítinku v Rieti v září 2009 zlepšil 25 let starý africký rekord Koskeie na 1:42,01, letos v červnu překonal v Oslu 31 let starý rekord mítinku Brita Coea, v červenci v Zolderu zaběhl druhý čas historie 1:41,51, v srpnu v Berlíně zlepšil světový rekord Kipketera o dvě setiny na 1:41,09 – a nyní v Rieti ubral dalších osm setin.

Na katolické střední škole Svatého Patricka, odkud kdysi vzešla i Kipketerova hvězda, si Rudishu vyhlédl irský kouč Colm O’Connell a přesvědčil ho, aby se zaměřil na 800 metrů. Byla to rada za milion.

"V roce 2007 vyhrál v Curychu v předprogramu B-běh na osmistovce za 1:45,51 jakýsi neznámý Rudisha," vzpomíná atletický manažer Alfonz Juck. "Tehdy jsem s ním hovořil a on mi říkal: Jednou chci být nejlepší na světě."

O týden později už ovládl A-běh v Bruselu a Juck si řekl: "Toho musím dostat do Ostravy." Měl podobně šťastnou ruku jako s mladým Boltem. Rudisha startoval na Zlaté tretře třikrát, zatímco jeho sláva narůstala.

Ještě letos nedostával vyšší startovné než 15 tisíc dolarů. Najednou to bude nejmíň dvakrát tolik.

 David Rudisha David Rudisha

Dvě hodiny před nedělním startem v italském Rieti psal Juck esemesku manažerovi Rudishy Jamesi Templetonovi a ptal se: "Bude z toho něco velkého?" "Zdá se, že ano. Počasí je výborné," odepsal Templeton.

Nepletl se. Rudisha převzal vedení 300 metrů před cílem, pak následoval jeho triumfální běh proti času. "Věděl jsem, že jsem ve formě. Přijel jsem si pro další rekord. V Rieti se ke mně vždycky chovali skvěle. Ten rekord je pro ně," tvrdil.

Rozhodně nemá být poslední. "Zlato z mistrovství světa, další světový rekord a pak olympijský titul," nastínil Rudisha svůj itinerář.

Říkají mu "Chlouba Afriky". Stejné motto mají na křídlech letadla Keňských aerolinií. Bude to tedy on, kdo jednou pokoří na osmistovce i bájnou hranici 1:40? Tomáš Dvořák vybízí ke zdrženlivosti: "Už tu byla spousta závodníků, kteří měli skvělou sezonu, ale ta jim sebrala tolik sil, že už ji nikdy nezopakovali."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze