Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Party začala pozdě. Vettel totiž příliš filozofoval, popisuje oslavu titulu Turek

Sebastian Vettel slaví titul mistra světa. | foto: AP

16 2010
Pavel Turek, český expert na formuli 1, byl v Abú Zabí na oslavě Sebastiana Vettela, který zrovna získal titul mistra světa. Jaké to bylo?

Nejdřív hledal slova, pak se zase nemohl zastavit. I proto Sebastian Vettel začal s oslavou titulu mistra světa až dvě a půl hodiny po konci závodu. "Pak to ale bylo hlučné, vlhké a samozřejmě plné emocí. Red Bull prostě umí party organizovat," popisuje jeden z největších českých znalců F1 Pavel Turek, který poblíž Vettela celou dobu byl.

Proč se začalo s takovým zpožděním?
Protože on začal filozofovat, takže se tiskovka po závodě, která normálně trvá deset minut, protáhla skoro na hodinu. Vettel na každou otázku odpovídal deset minut a Hamilton s Buttonem, kteří tam seděli s ním (jako druhý a třetí ze závodu) už začali usínat. I pro samotné novináře to bylo dlouhé a Vettel pro jistotu ještě totéž zopakoval venku, kde na něj čekaly televize. Takže do garáže k týmu se dostal po dvou a půl hodinách.

Tam to vypadalo jak?
Bylo to hlučné, vlhké a plné emocí. Vše měli připravené, aby dostatečný prostor měli fotografové, stanice BBC dokonce tohle přivítání v boxech vysílala živě. Konečně se mohl obejmout s mechaniky, šéfy týmu i Dietrichem Mateschitzem (šéfem firmy Red Bull). Ta další oslava pak už byla v hotelu bez veřejnosti a musím uznat, že s ohledem na minulé oslavy, které jsem prožil, Red Bull umí party organizovat a slavit. Ale to je dáno byznysem, ze kterého firma do F1 přišla.

Sebastian Vettel slaví titul mistra světa.

Až tak divoké to bylo?
To ne. Nebyla to bombastická akce, ale šlo o moment, že tým chtěl být spolu a i Sebastian se chtěl podělit o svou radost s lidmi, kteří mu důvěřovali a přičinili se k němu. Výjimečnost byla ve spontánnosti a v tom, že si oslavu lidi neskutečně užívali.

Dostal Vettel i nějaký dárek?
Vyrobili mu speciální trička, která byla v tmavě modré barvě a se zlatým nápisem, že je Vettel mistrem světa. To jsem si říkal, že jestli opravdu k oběma svým pilotům přistupovali stejně, pak museli mít ještě připravených 150 dalších pro Webbera (i on v Abú Zabí bojoval o titul).

A byl Mark Webber na party s Vettelem?
Ne, hned po závodě odletěl s rodinou pryč. Ale v úterý by měl být společně s Vettelem na akci v Salcburku. Pak by měl odletět do Austrálie.

Po závodě se Vettel rozbrečel. Jaký byl na oslavě?
Bylo to, jako když člověk po dlouhém učení udělá maturitu. Ještě to nevstřebal, pořádně nevnímal skutečnost, že je mistrem světa. Sám říkal, že to bude trvat pár dní, než to všechno absorbuje. A stáj? Bylo poznat, že se i přes vedení Alonsa před závodem nikdy nevzdali myšlenky, že titul získají. Počítali, že to dokáže jeden, nebo druhý jezdec. Že mají v Abú Zabí nejrychlejší auto, věděl celý paddock, a to se potvrdilo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze