Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V parkurových závodech v Olomouci se bojuje také o olympiádu v Riu

Parkurové závody J&T Banka CSI3*W v Olomouci. | foto: Kateřina Návojová

11 2015
Parkurové závody Světového poháru, v nichž se zároveň bojuje o body do olympijské kvalifikace, hostí od čtvrtka olomoucké Lazce. Účastní závodů J&T Banka CSI3*W se zúčastní téměř 300 koní ze čtrnácti zemí. V úspěch doufají i čeští jezdci.

Českými nadějemi jsou Zuzana Zelinková a Ondřej Zvára. „Účast na domácích závodech je pro mě vždy něčím výjimečným, takže mi záleží na tom, aby vše klaplo na jedničku a české publikum jsem nezklamala,“ uvedla jezdkyně roku 2014 Zuzana Zelinková, která v Česku závodí zcela výjimečně.

Standardně se totiž pohybuje na zahraničních závodech té nejvyšší úrovně, podobně jako její reprezentační kolega Ondřej Zvára. „Do Olomouce jsem dorazil rovnou z jiných velkých závodů v polských Sopotech, kde se nám dařilo. Doufám tak, že stejně dobře nám to půjde i v Olomouci. Moc jsem se sem těšil a jsem rád, že se alespoň jednou za rok doma konají soutěže Světového poháru. Pro mě je to vždy velký zážitek startovat před domácím publikem, zejména když jsou ochozy kolbiště zcela plné,“ dodal Ondřej Zvára.

Čeští jezdci doufají v úspěch i kvůli skutečnosti, že nedělní Grand Prix je kvalifikační soutěží pro letošní mistrovství Evropy a olympijské hry v Riu 2016, byť si jsou vědomi, že kvalifikace mezi jednotlivci je velmi přísná.

„V celé naší divizi je pouze jedno místo pro jednotlivce, a tak se naše pozornost bude plně soustředit pro týmový kvalifikační závod ve slovenském Šamoríně, který se uskuteční za necelé dva měsíce. Každopádně každé úspěšně absolvované závody olympijské kvalifikace jsou pro nás moc důležité,“ podotkla Zuzana Zelinková.

Stavitelem kurzů v Olomouci je jedna z nejvýraznějších osobností mezinárodní jezdecké scény - Olaf Petersen. Tato žijící legenda z Německa se může za svoji bohatou stavitelskou kariéru pochlubit přípravou kurzů pro olympijské hry v Soulu a v Aténách, na Světových jezdeckých hrách ve Stockholmu, při sedmi mistrovství Evropy či pěti finále Světového poháru.

Z jeho dílny je také nepřeberné množství parkúrů zařazených do Poháru národů nebo do žebříčku Světového poháru. Pro olomoucké pořadatele je tak velkou ctí, že přijal opětovné pozvání.

Fotogalerie

„Loni byly nejen pro mě závody v Olomouci zcela nové. Neměl jsem žádné ponětí, jaké to bude, protože organizační výbor pořádal takto velké závody poprvé. Prvním překvapením pro mě bylo, když jsem uviděl olomoucké kolbiště: pokryté jasným a příjemným povrchem z nejmodernějších technologií. Povrch vypadal perfektně - a perfektní vydržel od první do poslední soutěže,“ nešetřil chválou Olaf Petersen.

„Druhým překvapením byla kvalita skokového materiálu. Částečně úplně nový, některé překážky kopírovaly německé výrobky, ale byly velice kvalitně vytvořené v České republice. S těmito překážkami jsem měl skvělé nástroje k práci. Vždy říkám kolegům stavitelům: můžeme být nejlepší stavitelé ve Francii, Itálii nebo USA, ale bez kvalitního povrchu a kvalitních překážek nemůžeme uspět. Povrch, skokový materiál a dobře vyškolený a ochotný personál na kolbišti jsou předpoklady úspěchu každého stavitele. Ukázalo se, že to vše v Olomouci bylo,“ konstatoval uznávaný stavitel, kterému letos bude již 78 let.

Nabitý program v Olomouci slibuje opravdu kvalitní sportovní podívanou plnou vrcholných výkonů. Ve čtvrtek začala první soutěž již v půl deváté ráno a nejinak tomu bude i v dalších dnech. Hlavní pozornost si zaslouží jistě tzv.

„Diamond Tour“. Všechny tři soutěže této túry jsou započítávány do prestižního světového žebříčku Longines Jumping Ranking. První dvě proběhnou v pátek a v sobotu vždy od 13.30 hodin. Do třetice půjde o již zmíněnou nedělní Grand Prix zařazenou do Světového poháru s výškou překážek 160 centimetrů. Její začátek je naplánován na 14. hodinu. Všechny dny bude možné sledovat nejen z ochozů kolbiště, ale také prostřednictvím internetového vysílání na adrese www.csi-olomouc.cz.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze