Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Paříž viděla premiéru afghánské atletky

23 2003
Paříž - Před pár lety nesměly ženy v Afghánistánu samy ani na ulici, dnes už jedna z nich závodila na atletickém mistrovství světa. Lima Azimiová se stala první afghánskou sportovkyní, která kdy nastoupila na závodech světového významu. Den před startem poprvé v životě oblékla tretry a s bloky se seznámila až chvíli před startem.

V dlouhých neforemných kalhotách a tričku s krátkým rukávem se Lima Azimiová zapsala na atletickém mistrovství světa do historie.

V běhu na 100 metrů sice výrazně zaostala za svými soupeřkami, přestože si časem 18,37 sekundy vylepšila osobní rekord, výkon však pro Azimiovou nebyl to hlavní.
Už pouhá účast v závodě pro ni byla vítězstvím. Dvaadvacetiletá sprinterka se v
Paříži stala první ženou z Afghánistánu, která kdy nastoupila na závodech celosvětového významu.

"Je to velice důležitý okamžik pro mě a pro mou zemi. Je to poprvé, kdy se dívka z Afghánistánu účastní takové světové soutěže. Důležitá je má účast, ne výsledek," řekla Azimiová.

Teprve den před závodem dostala afghánská atletka poprvé v životě tretry a bezprostředně před startem absolvovala několikaminutovou instruktáž, jak zacházet se startovními bloky.

Ve svém oblečení na dráze ostře kontrastovala s přiléhavými komplety ostatních závodnic. Mezi stovkami atletů na mistrovství světa jí pořadatelé přiřadili číslo jedna.

V rozběhu, v němž se utkala i s jednou z horkých favoritek na titul Kelli Whiteovou ze Spojených států či za Slovinsko závodící Jamajčankou Merlene Otteyovou, zaostala Azimiová za polem závodnic přibližně o 40 metrů.

Na Whiteovou a Otteyovou, kterým časomíra naměřila shodně 11,26 sekundy, ztratila více než sedm vteřin. Druhý nejpomalejší čas, 14,42 sekundy, zaběhla Temreta Martinová z pacifického ostrůvku Kiribati.

Druhým reprezentantem Afghánistánu, který na představí na mistrovství světa, je sprinter Assad Ahmadi. K rozběhu na 100 metrů v Paříži nastoupí v neděli.

Afghánská sprinterka Lima Azimiová na trati rozběhu na 100 metrů.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze