Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dohrou Roubaix je trestní oznámení na cyklisty. Objížděli závoru

Cyklisté na železničním přejezdu ve slavném závodě Paříž-Roubaix. | foto: Profimedia.cz

13 2015
Průjezd několika cyklistů po železničním přejezdu se staženými závorami během nedělního závodu Paříž - Roubaix může mít dohru. Soudní dohru. Francouzské dráhy kvůli této události podaly trestní oznámení na neznámé osoby.

„Několik jezdců záměrně projelo železničním přejezdem v Wallers v rozporu se všemi bezpečnostními předpisy. Toto velmi vážné a nezodpovědné porušení, které mohlo skončit tragicky, viděly živě miliony televizních diváků,“ uvedla v prohlášení státní železniční společnost SNFC.

Jednání závodníků se nelíbilo ani Mezinárodní cyklistické unii, která ho označila za velmi znepokojující. Chce ho důkladně vyšetřit a vyvodit z něj případně patřičné závěry.

Závory začaly padat ve chvíli, kdy se k nim peloton podle agentury Reuters řítil rychlostí zhruba 60 km/h. Řada cyklistů mezi nimi prokličkovala a jela dál, přestože trestem za to bývá diskvalifikace. Pořadatelé místo toho čelní skupinu zpomalili a nechali jezdce, které vlak zdržel, vedoucí závodníky dostihnout.

„Jezdci vpředu nemohli bezpečně zastavit. Druhá část pelotonu už zastavila,“ uvedli v prohlášení organizátoři s tím, že první jezdci byli jen deset metrů od přejezdu, když začaly závory klesat.

„Já byl v té první skupině, takže když jsem vjel na železniční přejezd, teprve začala blikat výstražná světla. Nijak jsem se tedy nebál. Pak nás akorát přibrzdili, aby nás peloton dojel,“ řekl televizní stanici Nova Zdeněk Štybar, který ve slavném závodě vybojoval druhé místo.

S problémy přejezdem se spadlými závorami projel i francouzský šampion Arnaud Demare. „Tohle se musí nějak ošetřit, bylo to nebezpečné. Projeli jsme, ale bylo to těsné,“ komentoval situaci, při které vlak projel jen pár sekund poté, co přejezd opustil poslední z cyklistů z přední části pelotonu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze