Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bez třídy Míru může být pardubický půlmaraton rychlejší

Momentak z loˇbského pardubického půlmaratonu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

18 2014
Ulice Pardubic budou v sobotu plné sportovců. Ve 12 hodin startuje 8. ročník tradičního Pardubického vinařského půlmaratonu, který je mistrovstvím republiky na této distanci.

Tenhle Pardubický vinařský půlmaraton bude trochu zvláštní. Délka je stejná jako vždycky (21,097 kilometru) a ani změna tratě by nebyla novinkou - ale že se nepoběží přes třídu Míru, která momentálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí, to tu ještě nebylo. Dříve právě tudy závodníci finišovali k Zelené bráně a k cíli na Pernštýnském náměstí.

"Třída Míru má romantický fenomén," řekl pořadatel závodu Oldřich Bujnoch. "Ale co se týče běžců, vyhodnotili to tak, že bez ní letošní půlmaraton může být rychlejší než loni, protože v něm nejsou ostré zatáčky. V těch třech okruzích se to může projevit. V závěru poběžíme Sukovou třídou a pak odbočíme na Pernštýnské náměstí," nastínil Bujnoch. Hraničními body závodu jsou jinak Studentská ulice v Polabinách a ulice Bezdíčkova na Židově.

O triumf v půlmaratonu by opět měli soupeřit především zahraniční běžci. S jedničkou se mezi muži postaví na start Keňan Joel Mwangi, který bude mít k ruce krajana Wilsona Kamaua. "Také tu máme výtečné Maďary a Ukrajince," upozornil Bujnoch. O stupně vítězů by se z nich měl prát hlavně Ukrajinec Olexandr Matvičiuk, který bude mít na hrudi dvojku. "Nevím, jestli padne traťový rekord, protože Chebetův čas těžko někdo z nich překoná, ale jsou to kvalitní běžci," tvrdil Bujnoch.

Češi mají stejně jako loni o motivaci navíc zaběhnout co nejlépe vinařský půlmaraton je pro ně zároveň mistrovstvím republiky. O zlato se bude už potřetí v řadě pokoušet Vít Pavlišta z libereckého Slovanu a chybět nebude ani kroměřížský Jan Kreisinger, jenž byl předloni v Pardubicích třetí. Ten ovšem půlmaraton podobně jako v roce 2012 využije jako přípravu na Pražský mezinárodní maraton.

V ženách by měla být velkou favoritkou Keňanka Gladys Biwottová (startovní číslo 12), za ní se však dá očekávat strhující souboj o titul mistryně ČR mezi Ivanou Sekyrovou z AK Sokolov a Petrou Pastorovou z ostravského Maraton klubu Seitl. Před rokem Sekyrová Pastorovou porazila o pouhé čtyři vteřiny.

"Ivana bude chtít obhájit, bude to hodně zajímavé," mínil další z pořadatelů půlmaratonu Jan Rýdlo. Kromě špičkových běžců se jich v půlmaratonu představí i spousta takových, pro které bude vítězstvím trať ve zdraví absolvovat. Ti, kteří si netroufají na půlmaraton, mohou zkusit Pernštejnskou sedmičku, která startuje čtvrt hodiny po půlmaratonu, ve 12.15.

Do čtvrtka v ní bylo kolem dvou set registrovaných (v hlavním závodě se jich očekává 1500). "Těší mě, že zájem o běhání přichází i k nám. Je čím dál víc organizovaných závodů, jsem rád, že se tento pěkný sport rozšiřuje mezi veřejnost," uvedl Bujnoch.Najdete na iDNES.czmobilní verze