Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na pardubické Dukle budou atleti zápolit s limity na Evropu i olympiádu

SOUSTŘEDĚNÍ. Nejlepší český koulař Tomáš Staněk při pár dní starém mistrovství republiky, kde s přehledem zvítězil | foto: Marek Podhora, MAFRA

22 2016
V netradičním termínu se uskuteční letošní Pardubický atletický mítink. Na městském stadionu na Dukle se ve středu odpoledne představí přední čeští atleti i talentovaní závodníci. Nejsilnější konkurence se sejde v koulařském sektoru.

Rekordní zápisy Pardubického atletického mítinku zůstanou patrně většinou na svých stávajících hodnotách. Otřes nejlepších výkonů však není zcela vyloučený, a to zejména ve vrhu koulí.

Na středeční klání se totiž vypraví i trojice Tomáš Staněk, Ladislav Prášil a na poslední chvíli přihlášený Martin Novák. Jejich výsledky z poslední velké akce naznačují, že 7,26 kilogramů vážící náčiní bude létat vskutku daleko.

Časový harmonogram atletického mítinku

16.30 slavnostní zahájení
16.35 koule muži, disk tělesně postižených sportovců (TSP)
16.40 trojskok ženy, kladivo ženy, 100 metrů ženy
16.50 100 m muži
17.00 800 m ženy
17.15 800 m muži
17.30 400 m ženy, disk muži, koule TSP
17.35 koule ženy, trojskok muži
17.45 400 m muži
18.00 3 000 m ženy
18.20 5 000 m muži
18.30 disk ženy, oštěp/kuželka TSP
18.35 dálka muži, kladivo muži
18.45 200 m ženy
19.30 slavnostní zakončení

„Jsou to tři medailisté z víkendového mistrovství republiky, takže jde o nejkvalitnější současné české koulaře. Tomáš a Láďa patří i mezi přední evropské a světové atlety. Bude to opravdu nabité,“ říká Jana Kárníková z pořadatelského klubu Hvězda Pardubice.

Člen pražské Dukly Staněk zatím vévodí letošním tabulkám, když na zmíněném republikovém šampionátu v Táboře poslal kouli do vzdálenosti 20,39 metrů. Nejzdařilejší zápis pardubického mítinku přitom zaznamenal mezi koulaři už před osmi lety Petr Stehlík, když jeho pokus měřil o rovných 23 centimetrů méně. Pro Staňka to bude další test před srpnovými olympijskými hrami v Riu, kam už má jako zatím jediný z českých koulařů splněný limit.

Ovšem i dalším atletům půjde o zdolání mety, které by je posunulo buď do Brazílie, či minimálně na blízké mistrovství Evropy v nizozemském Amsterdamu.

„O limit bude usilovat trojskokanka Lucie Májková či diskař Marek Bárta. Účast přislíbil i další diskař Tomáš Voňavka, který má Evropu splněnou, ale určitě by se pokusil i o Rio,“ podotýká Kárníková, která se sama pustí do bojů v koulařském i diskařském sektoru. Větší šance na úspěch si přitom dává v upřednostňované kouli.

„Měla jsem kvůli zranění výpadek, takže se nyní připravuji měsíc. Šestnáctka by tady doma mohla padnout,“ přeje si Kárníková, jejíž nejdelší letošní pokus měřil 15,78 metrů.

Její pravačka byla kvůli vykloubenému palci a naraženému prsteníčku i malíčku dva měsíce nepoužitelná. S tréninkovým mankem je atakování hranice nutné pro start na vrcholné akci roku takřka nemyslitelné. „Bylo by to v mých silách, ale vlivem tréninkové pauzy to bude těžké. Byl by zázrak, pokud by se to povedlo,“ míní Kárníková.

Z tradičního srpnového termínu se letos datum konání mítinku posunulo o měsíc a půl vpřed. Za vším stojí blížící se oprava atletického oválu, o které se organizátoři dozvěděli v květnu. Při hledání vhodného termínu tak měli poměrně svázané ruce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze