Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisový šampion Orlita posílal ve finále diváky z lóže na pivo

Daniel Orlita, vítěz Pardubické juniorky. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

18 2015
Vítězný balon, radostný pokřik se zaťatou pěstí a raketa letí na tribunu. „Prej si ji můžete nechat!“ vzkazoval novopečený vítěz Pardubické juniorky Daniel Orlita.

O chvíli později, už s věcnými cenami v rukou, svoje prohlášení před novináři mírnil. „Oni to vzali vážně, já ji už teď asi nenajdu,“ říkal rezignovaně. „Byli to dospělí lidé, nemyslel jsem si, že to nedají mladým. Ale je to dobré, když tak si ji koupím. To přežiju,“ dodal 18letý prostějovský tenista.

Gesto s raketou nebylo na Juniorce jeho jediným výstřelkem. Orlita je totiž trochu tenisový raubíř.

Už ve čtvrtfinále Juniorky proti nasazené jedničce Patriku Riklovi musel být stejně jako jeho soupeř napomínán za neslušné vyjadřování. Mluvčímu Juniorky Lukáši Březinovi zase v tisku vyčetl, že jej přes solidní formu nezařadil do seznamu top favoritů turnaje.

V bitvě o titul mu sice žádná nadávka v emocích neulétla, ale přesto na sebe výrazně upozornil i jinak než téměř bezchybnou hrou. To když za stavu 3:2 ve druhé sadě několikrát promlouval k lóži, ve které seděli příznivci finálového soka a spoluhráče z Prostějova Víta Kopřivy.

„Pánové, běžte na pivko!“ houkl na ně Orlita. Proč taková reakce?

Podle hráče se muži, mezi kterými byl patrně i Kopřivův trenér, nechovali adekvátně situaci.

„Po zkaženém míči, který byl například z nahraného forhendu nebo bekhendu do sítě či třeba z třímetrového autu, tleskali jak na fotbale,“ vysvětloval Orlita s poznámkou, že za podobné prohřešky může rozhodčí v mužském tenisu divákům udělit varování a následně je třeba úplně vykázat z tribuny.

Obecenstvo jinak všeobecně stranilo spíš Kopřivovi, což bylo s ohledem na vývoj zápasu vcelku logické. Jestliže před utkáním mohly být šance finalistů na titul podobné, po úvodním „výplachu“ 0:6 byl Kopřiva zralý na ručník. Až ve druhém setu se do mače na krátký moment vrátil, ale Orlita v tu chvíli sáhl k povolené lsti. Uhrál brejk na 4:2 a následně se nechal ošetřovat.

„Mám problémy se zápěstím, začalo mě hrozně bolet. Ale byl tam i úmysl si odpočinout, to asi každého napadlo. Udělal jsem to takticky dobře,“ řekl vítěz Juniorky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze