Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Parašutisté na MS spali na pokojích po čtyřiceti

4 2006
Prostějov - Víza do Ruska dostali až den před odletem, zaplatili navíc polovinu ceny letenek za zavazadla, na pokoji spali po čtyřiceti a každé ráno v pět hodin je budil dozorčí. Parašutisté Dukly Prostějov, kteří startují pod hlavičkou české reprezentace, přesto vybojovali na vojenském mistrovství světa v ruské Rjazani kompletní sbírku medailí.

"Mezi parašutisty je vojenské mistrovství ceněné víc než to civilní, protože parašutismus má ve všech zemích blíže k armádě," říká trenér Jiří Blaška. "Navíc je přehlídkou všestranné dovednosti, protože zde jedno družstvo absolvuje tři různé disciplíny oproti tradičním dvěma."

 Na vojenský šampionát se pravidelně sjíždí čtyřicet států, do Rjazaně, bašty ruských výsadkářů, však přijelo necelých třicet reprezentačních týmů.

"Ruská federace dělala tak velké problémy s vízy, že Švédové a Finové se mistrovství vůbec nezúčastnili, stejně jako favorizované týmy Francie, Německa, Rakouska či Belgie. Měly problémy s dopravou a nechtěly platit za neskutečně drahou nadváhu zavazadel," míní Blaška.

Česká výprava si za zavazadla připlatila. Každý závodník totiž potřebuje dvě padákové soupravy. Jednu na přesnost přistání a druhou na akrobacii za volného pádu.

"Nevíme, jestli Rusové chtěli soupeře dopředu odrovnat, ale problémů bylo víc než dost. Kluci se však semkli a tři medaile jsou skvělým výsledkem," míní Blaška.

Titul mistra světa vybojoval v individuální akrobacii Jiří Gečnuk, Libor Jiroušek byl čtvrtý, což byl základ pro druhé místo mezi družstvy.

Ve skupinové akrobacii, které se prostějovská Dukla tolik nevěnuje, skončila čtvrtá, hned za specialisty na tuto disciplínu. Naopak tradičně silnou stránkou je přesnost přistání, v níž vybojoval Pavel Taršinský bronz.

V absolutním hodnocení družstev patří českému týmu titul vicemistrů světa, hned za domácími Rusy.Nejčtenější

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze