Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pár zůstal popáté neporažen

10 2000
L o s A n g e l e s (Od našeho zvláštního zpravodaje) -
Čtyřhra v Davisově poháru má stejnou hodnotu jako každá ze čtyř dvouher, ale psychologicky se cení aspoň na jeden a půl bodu. "Kdo vyhraje čtyřhru a vede 2:1, jde do závěrečného dne v úplně jiné pozici než poražený," připomínal kapitán Jan Kukal po triumfu páru Novák, Rikl nad Američany O'Brienem a Palmerem. Vítězná dvojice ještě neprohrála žádný z pěti deblů v soutěži. Výsledek 7:5, 6:4, 6:4 se zrodil vynikající týmovou spoluprací. Když jeden z pozdějších vítězů polevil, ten druhý naopak přidal. "Jirka nastupoval po pátku ve velké pohodě," řekl Rikl. "Skoro se ani nepotřeboval rozehrávat, jak mu to šlo. Takže bylo jenom otázkou, kdy se do hry dostanu já. Myslím, že jsme se postupně rozehráli k výbornému výkonu. Byl to fantastický tenis." Novák si už na začátku dovolil takové kousky jako liftovaný volej z forhendu a la Agassi. Poprvé mohli Američané přijít o servis za stavu 4:4 v prvním setu, jenže při prvním brejkbolu skončil Novákův return v pásce a při druhém mu praskla struna. Klíčové prolomení Palmerova servisu přišlo za stavu 5:5, kdy se Rikl, stojící na forhendové straně, začal trefovat do returnů. Ve druhém setu se zase zdařil brejk O'Briena na 5:4. Agassi, sledující čtyřhru z americké lavičky, kroutil hlavou a nervózně se vrtěl jako v čekárně u zubaře. Po druhém ztraceném setu Američanů se sebral a odešel. Jediná krize dolehla na vítěznou dvojici ve třetí sadě. Vedla sice 3:1 po dalším prolomení O'Brienova podání, avšak Rikl to své také neudržel, dal na brejkbol dvojchybu a Američané vyrovnali na 3:3. Oporou ovšem zůstal Novák. Nejprve podržel servis na 4:4 kromě jiného esem z druhého podání, poté třikrát za sebou poslal return stejným způsobem pod Palmerovy nohy a byl z toho další brejk na 5:4. Rikl pak už podával na vítězství. "Nedostali jsme se vůbec do rytmu zápasu, Češi nás k ničemu nepustili," řekl Palmer. "Věděli jsme, co na Američany zahrát a všechno nám vyšlo," dodal Rikl. Osud Spojených států v posledních 38 zápasech hodně závisel na výsledku čtyřhry. Když ji vyhrály, zvítězily pak celkově ve 21 utkáních a pouze v jednom nakonec prohrály. Z utkáních s prohraným deblem mají mnohem horší bilanci 9:7. V únorovém prvním kole v Zimbabwe ovšem USA zvrátily stav 1:2 právě po prohraném deblu.

Statistiky: Sampras - Novák 6:7 (1:7), 3:6, 2:6. Esa: 15:5. Dvojchyby: 5:2. Vítězné míče: 32:35. Nevynucené chyby: 31:12. Ztracená podání: 3:0. Brejkboly: 11:6. Čas: 1:48 hodiny.

Agassi - Doseděl 6:3, 6:3, 6:3. Esa: 7:3. Dvojchyby: 1:3. Vítězné míče: 36:24. Nevynucené chyby: 7:12. Ztracená podání: 0:4. Brejkboly: 5:0. Čas: 1:30 hodiny.

O'Brien, Palmer - Novák, Rikl 5:7, 4:6, 4:6. Esa: O'Brien 2 - Novák 3. Dvojchyby: Palmer 2 - Novák 1, Rikl 2. Ztracená podání: O'Brien 2, Palmer 2 - Rikl 1. Čas: 2:05 hodiny.

Autor:


Témata: Výsledky Tenis
Najdete na iDNES.czmobilní verze