Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pán ledu je zpět. Pljuščenko se nudil, tak znovu vítězí

Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko vybojoval suverénním výkonem šestý titul mistra Evropy. | foto: AP

25 2010
Jevgenij Pljuščenko je zpátky. Opět zlatý, obklopený suitou poradců, s přetékající číší sebevědomí. "Co způsobilo vaši chybu při trojitém lutzu?" ptají se ho v Tallinnu reportéři. "Už pracuji na čtverném lutzu, víte?" reaguje. "Měl jsem rovnou skákat čtveráka a zapomenout na trojitého."

Je multimilionář, byznysmen, politik, přítel premiéra Putina. Vystavuje na odiv své bohatství. Musel se vracet? Ne, rozhodně ne. "Má žena si přála, abych zase závodil," vysvětluje. Na mysli má druhou manželku Janu Rudkovskou, o osm let starší vlivnou producentku.

Jejich monstrózní svatbu přenášeli živě na internetu a mezi hosty nechyběli Miss Universe, boxerský obr Valujev, někdejší gymnastická královna Chorkinová ani hvězdy ruské pop-music.

Existuje však i jiná verze Pljuščenkova návratu. Ta zní: postrádal vzrušení, adrenalin. Rozjede motorku na 240 kilometrů za hodinu, střílí při paintballu, prohání se na čtyřkolce, ale to je pořád málo.

Jevgenij PljuščenkoRuský krasobruslař Jevgenij PljuščenkoJevgenij Pljuščenko

"Lidi mi na jaře říkali: Máš peníze, slávu, tituly, všechno jsi vyhrál. Tak proč znovu trénuješ a stresuješ se? Jenže já se nudil. Ve všem, co jsem dělal, nebylo dost vášně, boje, vnitřního pnutí. Je mi teprve šestadvacet. Když znovu závodím, prodlužuju si mládí."

Jeho kouč Alexej Mišin vám dokáže říct další důvod ke comebacku: "Vrátil se, aby probral ze spánku ruské i světové krasobruslení. Protože jeho úroveň bez něj poklesla."

Pljuščenko s despektem hovoří o posledních mistrech světa Buttlovi a Lysackovi. "Je pro mě nepřijatelné, že vyhráli šampionát bez čtverného skoku. Brzy budou mí protivníci potřebovat dva, aby uspěli."

V Tallinnu dobýval své někdejší teritorium. "A označkoval si ho zlatem," psala agentura Reuters. Přesto: ne každý ho velebil. "Ať nevykládá, že tři roky na rozdíl od soupeřů vůbec netrénoval. Trénoval! Jezdil show, byl v přípravě," zlobil se Didier Gaillhaguet, šéf francouzské federace.

Jevgenij Pljuščenko

Jiní trenéři upozorňovali, že Pljuščenko bruslí jen v jakémsi zmenšeném obdélníku, nepokrývá celou plochu, šetří síly. Jeho krokové variace jsou víc na efekt než na obtížnost, zaostávají za Lambielem či Joubertem.

Skandální bylo i skóre, které mu při ruském mistrovství navzdory chybám přisoudili ruští sudí: neoficiální světový rekord 271,59 bodu. "Tolik na téma čistota ruského rozhodování," psal The Globe and Mail.

Brian Joubert sám sebe ujišťuje: "Pljuščenko nebude na olympiádě neporazitelný. Zvlášť když předvedu dva čtveráky." Rus odvrací slovní útok: "Ještě jsem nevytáhl všechny zbraně."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze