Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proti Rumunsku jsme favorité, řekl Pála. O kouči Kvitové odmítl mluvit

Nehrající kapitán Petr Pála na tiskové konferenci před finále Fed Cupu s Ruskem. | foto:  Michal Šula, MAFRA

26 2016
Tisková konference před první bitvou fedcupové sezony pro něj byla rušnější než obvykle. Ne snad kvůli nominaci, v níž měl rychle jasno. Kapitán Petr Pála musel čelit palbě dotazů na rozchod jedničky Petry Kvitové s trenérem Davidem Kotyzou. Zůstal však neoblomný: „Nic k tomu neřeknu, protože cítím, že by to nebylo správný.“

Pála, který má jako fedcupový kapitán ke Kvitové rovněž blízko, zatím krátce hovořil pouze s koučem Kotyzou. S jeho bývalou svěřenkyní se potká až při pondělním odletu do Kluže, kde české tenistky začínají cestu za obhajobou titulu.

„Do té doby nechci kauzu nijak rozšiřovat,“ tvrdí.

Co čekáte od Rumunek?
Nové zprávy, že Halepová nebude hrát, z nás dělají favority utkání. Do té chvíle byly šance absolutně vyrovnané. Uvidíme, v jaké sestavě nakonec Rumunky dorazí. Na druhou stranu už několikrát ukázaly, že i bez Halepové umějí zahrát výborně. Budeme se starat, aby naše holky byly připravené a ve formě.

Může mít na výsledek vliv neúspěch Kvitové na Australian Open a její rozchod s trenérem?
Ten zápas v Melbourne jsem viděl a vůbec se jí nepovedl. Začalo to už na začátku sezony v Číně, kde odehrála jenom jeden set a nemohla trénovat. Mělo to na ni vliv. Já ale věřím, že ji Fed Cup pomůže nastartovat. Její soukromé záležitosti nechci komentovat.

Jak moc je odlišné trénovat tenistky, a zvlášť Petru Kvitovou, oproti mužům?
Hlava hraje trošku větší roli, ale vedení je stejně náročné jako u chlapského tenisu. Je to široká otázka. Jestli je to trvalá pozice, je potřeba vytvořit kvalitní tým okolo hráčky a poskládat jí vhodný program. Oba dva si musí navzájem sednout a dobře vycházet. Také záleží, jak je tenistka zkušená a na jaké hraje úrovni.

A čím se liší Petra?
Petra je specifická už jen tím, jak je výborná. Kdyby nebyla, tak nevyhraje dvakrát Wimbledon a Masters. V tréninku nemůže absolvovat tolik objemu jako jiné hráčky. Její hra je založená na agresivním pojetí, a proto má takové výkyvy. Já si ale vždycky říkám, že daleko lepší je mít takhle vysokou hranici. Když jí to jde, tak může porážet ty nejlepší. Kdyby hrála pořád stejně a průměrně, tak nic nevyhraje.

Záleží, zda si tenistka zvolí českého, nebo zahraničního kouče?
Každá tenistka si vybírá kouče podle situace. To strašně záleží na konkrétním hráči. Lucka Šafářová měla zahraniční trenérku a nyní trenéra a vyhovuje jí to.

Může se Šafářová brzy vrátit do týmu?
Lucka tenis ještě nehraje. Teď odletěla do tepla a začala pracovat na kondici. Přeje hodně štěstí a moc pozdravuje. Věřím, že se bude dostávat do formy a bude to lepší a lepší. Čím prochází, je drsné, ale věřím, že ji to brzy opustí.







Najdete na iDNES.cz



mobilní verze