Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pákistánský rebel proslavil ve své vlasti tenis i Česko

Ajsám Kúreší v radostném gestu, vzadu jeho deblový partner Rohan Bopanna | foto: AP

11 2010
New York (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Matka Ajsáma Kúrešího tvrdí, že jakmile si její syn něco usmyslí, jen tak něco ho nezastaví. Není divu. Pákistánec poprvé stál na centrkurtu ve Flushing Meadows. Zrovna s českou parťačkou Květou Peschkeovou podlehli ve finále smíšené čtyřhry na US Open prvnímu nasazenému páru Huberová, Bob Bryan. A následoval ceremoniál, při němž Kúreší perlil.

Prohlásil Peschkeovou za nejslavnější Češku v Pákistánu. Řekl, že ještě nikdy nemluvil před tolika lidmi, ale když odevzdal mikrofon, zase se po něm natahoval.

"Doma prý byly v kinech a barech obří obrazovky, na kterých lidi sledovali tenis, takže je chci pozdravit!" Prvně v dějinách se tenista z Pákistánu dostal do finále grandslamu a jen tak se na to nezapomene.

Třicetiletý Kúreší měl v New Yorku šanci i na titul v deblu mužů s Indem Bopannou, ale proti americkým dvojčatům Bryanovým neuspěli. Kdyby vyhráli, příběh by dostal báječnou pointu.

Doma ho považují za rebela. Za partnera si kdysi na kurtu vybral Izraelce Hadada. A před třemi lety Inda Bopannu. Ani jedna ze zemí není v Pákistánu oblíbená. Snědého chlapíka s černými vlasy to nemůže odradit.

"Když vyjdeme při tenisu i­ v soukromí, tak proč by to nezvládli i ostatní Indové a Pákistánci?" Ve Wimbledonu nosili na oblečení nápisy Zastavte válku, začněte s tenisem. Chtějí hrát zápas na hranici, Bopanna má servírovat z Pákistánu a Kúreší z Indie.

Legračně vylíčil, jak před 14 dny na turnaji v New Havenu "lovil" Peschkeovou. "V kanceláři jsem jí nechával vzkaz. Že jsem porazil bratry Bryanovy, byl jsem ve čtvrtfinále Wimbledonu, že mi to jde. Ať se na mě podívá..."

Peschkeová mrkla na jeho profil na webu ATP Tour a na pár zápasů. Kývla. Díky tomu je z ní v Pákistánu superstar. "Na internetu jsou naše fotky. Mluví se o nás v televizi. Každý kanál jinak vyslovuje její jméno. Ani já vlastně nevím, jak je to správně," sype ze sebe. "Hlavně že doma vědí, že je vdaná. Jinak by na ni všechny dívky žárlily!"

Kúreší umí mluvit i vážně: "Jsem Květě vděčný, že mi pomohla zařídit pár dobrých zpráv pro mou zemi. 40 milionů lidí je po povodních bez domova."

V New Yorku kolosální neštěstí připomněl i rivalovi Bobu Bryanovi, který řekl: "Kúreší je vynikající tenista. To, co dělá s deblovým partnerem pro mír, je neuvěřitelné. I­ proto Nadace bratrů Bryanových přispěje na pomoc postiženým povodněmi v Pákistánu." Kúreší děkoval: "Nejskvělejší moment mé kariéry. Tenis je u nás teď populárnější než kriket."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze