Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Padrnos a Tour. Osmý díl startuje

26 2006
Praha - Jaká bude Tour de France bez sedminásobného vítěze Lance Armstronga? Pavel Padrnos, jediný Čech, který se v sobotu postaví na start 93. ročníku nejslavnějšího cyklistického závodu světa, nepochybuje: "Z diváckého pohledu bude Tour určitě zajímavá, nemá jediného favorita jako v předchozích letech."

Tím byl v minulých ročnících fenomenální Texasan Armstrong. Za jeho éry se v podstatě závodilo jen o druhé místo, jeho nadvláda nad zbytkem startovního pole byla jednoznačná. Občas se dokonce objevily hlasy, že Tour byla kvůli Armstrongově nadvládě nudná.

"Letos určitě přicházejí v úvahu na vítězství dva jezdci. Ivan Basso a Jan Ullrich," označil Padrnos adepty na převzetí žezla po Armstrongovi.

Basso letos deklasoval soupeře na Giru, v kopcích vládl s lehkostí a stylem připomínajícím Armstronga. Proti soupeřům vyšší frekvence šlapání, nekompromisní útok.

"Na Tour bude tlak na Bassa a jeho tým daleko větší. Ono je velký rozdíl přijet na závod a pokusit se ho vyhrát, a přijet na závod a muset ho vyhrát. A v takové roli teď Basso bude," tvrdí Pavel Padrnos.

V případě Ullricha pak cítí, že by naopak mohl vytěžit z větší psychické volnosti.

"Jeho blok Lance Armstrong už není, Ullrich tak může být a zdá se mi daleko uvolněnější."

Když měl Padrnos mluvit o nejtěžších fázích letošní Tour, zmínil první týden. Závodí se na rovinách, je to týden spurterů. A u hromadných dojezdů visí riziko pádů ve vzduchu.

"Na začátku to vždycky bývá hodně nervózní. Ne vždycky se Tour a podobně velké závody vyhrávají o minuty, ale často o vteřiny, tak vám jakákoliv ztráta způsobená třeba pádem může chybět."

Padrnosův tým Discovery Channel určí svého top lídra až v průběhu závodu. To podle toho, kdo z trojice Popovič, Hincapie, Savoldelli na tom bude nejlépe.

Úloha českého cyklisty v týmu bude jasná. Pod kopci se starat o tempo, v tom je totiž jedním z nejlepších na světě.

"Možná být v úniku skupiny a dotáhnout ho až do cíle," naznačuje další z možných rolí.

Kamarád Jaromír Purmenský, bývalý špičkový silničář, prý o Padrnosovi mluví jako o nejlepším vrchařovi v Česku. To sedminásobného účastníka Tour de France těší, jenže: "Na Tour nejezdí jen Češi," usmívá se.

Stejně se culí, když novináři vyzvídají jeho aktuální váhu. "Najděte si to na internetu, tam to bude zaručeně přesně," culí se a vy tak nějak tušíte, že právě tam to přesně nebude.

Nebo když mluví o váhovém úbytku během Tour de France. "Člověk tři týdny vlastně jen jí, spí a jezdí na kole, pak dobře spí, takže ztráta není veliká," zlehčuje dřinu, kterou cyklisté podstupují.

A ještě jedna otázka: Na jak dlouho ještě vidí svoji kariéru? "Ještě minimálně na měsíc," směje se 35letý cyklista, ale pak přece zvážní. "Je pravda, že už není tak jednoduché dostat se do kondice. Už to nejde samo jako v osmnácti."

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze