Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Padne díky Peškovi v Brně rekord?

16 2006
Brno - Do závodů mistrovství světa silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně ještě zbývají čtyři dny, už včera se však na místo činu začali sjíždět první jezdci. Do závodů jezdci vyrazí po měsíční pauze. Ale víc než oni už jsou natěšení motocykloví příznivci, jejichž zájem o brněnskou Velkou cenu by mohl překonat i loňský divácký rekord, kdy na závody dorazilo 120 tisíc lidí.

"Očekáváme podobnou návštěvu. Věříme, že překonáme rekord, bude ale záležet na počasí," říká předsedkyně představenstva Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

K diváckému rekordu by mohl přispět český jezdec Lukáš Pešek, který si letos v kubatuře do 125 ccm připsal jedno druhé a dvě třetí místa a v průběžné klasifikaci je šestý.

Nyní má před sebou nejlepší český motocyklový jezdec velký milník. Pokud by brněnský závod vyhrál, stal by se téměř národním hrdinou. Už celých čtyřicet let totiž Češi marně vyhlížejí někoho, komu by se něco podobného povedlo.

Posledním Čechem, který vyhrál závod mistrovství světa silničních motocyklů byl v roce 1966 František Šťastný. Pešek by však musel zlomit vlastní prokletí, protože na Masarykově okruhu se mu nedaří. "Vím, co se ode mě čeká, jenže Brno je těžká trať a já tu ze čtyř závodů dojel jen jednou," říká Pešek.

Důležité informace

Doprava
Zajištěna zdarma autobusovými linkami 400 (z Mendlova nám.) a 402 (ze Starého Lískovce).

Parkování
Naproti sedadlovým tribunám T2 a T3, u Žebětína a v Ostrovačicích, odkud je zajištěna kyvadlová doprava. Poplatek za motocykl je 100 Kč za den, auto 150 Kč.

Občerstvení
Návštěvníci smí do areálu Automotodromu Brno vnést vlastní nápoje pouze v PET lahvi o maximálním objemu 0,5 litru.

Na okruhu se objeví i další Češi. V kubatuře do 125 ccm pojede kromě Peška i Karel Abraham a na divokou kartu Michal Šembera s Michalem Práškem. V kubatuře do 250 ccm doprovodí Jakuba Smrže na divokou kartu Michal Filla a Jiří Mayer.

Mezi největší novinky letošní Velké ceny Brna patří kromě nové firmy zajišťující občerstvení i zvětšená kapacita tribun a nová sedadlová tribuna T6 s velkoplošnou obrazovkou.

Doprovodný program pak budou tvořit v sobotu letecká akrobacie Flying Bulls a o den později před závodem nejprestižnější třídy MotoGP přelet stíhačky Gripen.

Co se týká vstupenek, předprodej byl ukončen na konci července, nyní lze vstupenky zakoupit už pouze na pokladně brněnského automotodromu.

Rous se místo závodění vrhl na fotbal a hned byl vyloučen

K r a l i c e  (art, tov) - Místo aby se nyní připravoval na Velkou cenu Brna silničních motocyklů, prožívá kralický jezdec Radomil Rous období závodnického půstu, když o obě své Yamahy přišel kvůli smolným pádům a nyní čeká na nové díly. Jenže zapomeňte, že by si užíval klidu a odpočinku. 

Druhou srpnovou sobotu se oženil se svou dlouholetou přítelkyní Romanou, navíc má nad hlavu starostí se stavbou svého domu. "Kromě toho jsem také po dvou letech oprášil kopačky a chtěl pomoct rodným Kralicím v zápase v Dukovanech," přidává Rous.

A do průběhu zápasu se dost výrazně zapsal. Jenže ne střelecky, ale naopak tím, že byl vyloučen, když jinak klidný Rous vyfasoval od rozhodčího červenou kartu za oplácení. Jeho tým prohrál vysoko 0:4.

"Stál jsem u domácího obránce a on mě nepochopitelně kopl pod koleno. Neudržel jsem nervy na uzdě, pohotově mu to vrátil, jenže on se skácel k zemi. Na nějaké kopance nejsem z motorek zvyklý," usmíval se Rous, který byl vyloučen až na nápovědu publika. A to jej ještě více rozzlobilo. "Ani jeden z rozhodčích to neviděl a tu červenou jsem dostal až na naléhání diváků. To svědčí o úrovni některých rozhodčích," nadával.

Červenou kartu z úvodního duelu třetí třídy však rychle pustil z hlavy, protože hned poté odjížděl na svatební cestu do Řecka. Po návratu by už mu měly dorazit nové díly na jeho Yamahy R6. "Děláme všechno pro to, abychom se mohli už v září vrátit na okruhy," tvrdí Rous.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze