Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Padlé sportovní bašty: kde je jim konec?

Házenkáři Dukly slaví výhru v Poháru mistrů 1984 - SLAVNÝ TRIUMF. Házenkáři Dukly takto slavili v roce 1984 výhru v Poháru mistrů evropských zemí. Nad hlavu po finále vyhazují svého kouče a házenkářskou legendu Jiřího Víchu. | foto: ČTK

12 2006
Praha - Sto diváků a porážka 1:2 v pražských Ďáblicích na hřišti mezi rodinnými domky. Takový byl uplynulý víkend Dukly Praha. Je to smutná zpráva o stavu jednoho z nejslavnějších českých fotbalových klubů. Z titulních stránek sportovních příloh zmizely i další tradiční bašty z minulosti: brněnský hokej, opavský basketbal, plzeňská cyklistika...


PŘÍBĚHY
ZAŠLÉ SLÁVY

Téma čtěte ZDE


Fotbalová Dukla - zlatá cihla v blátě

V 60. letech dvacátého století tým sbírala Dukla tituly a lákala desetitisíce diváků, když hrávala poháry s Barcelonou či Manchesterem United. Ota Pavel o ní dokonce napsal knížku Dukla mezi mrakodrapy.

Nyní hraje pátou nejvyšší soutěž u nás. Z mocného velikána je provinční klub.

"Chceme Duklu vrátit mezi nejlepší kluby u nás, ale jsme si vědomi, že to nebude hned," říká předseda klubu Milan Doruška. "Jméno Dukly je hodně silné. Jenže teď je to jako zlatá cihla v blátě. A my tu cihlu chceme očistit."

Jak se vůbec vyvíjel příběh jedenáctinásobného mistra ligy, v jehož dresu nastupovali i jediní dva čeští držitelé Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy, Josef Masopust a Pavel Nedvěd?

Příklady padlých bašt

Fotbal a hokej v Brně
Za Lužánkami chátrají ruiny dvou stánků, kde Brno dobývalo tituly.

Hokejová Dukla Jihlava Dvanáctinásobný mistr republiky v hokeji hraje jen 1. ligu.

Cyklistika v Plzni
Někdejší bašta (Šimůnek, Kreuziger) zanikla se socialismem.

Skoky v Plavech na Jablonecku
Kdysi tu skákal i Raška na Turné, dnes už můstek neexistuje.

Házenkářky Ostravy
Dvojnásobným mistryním zničila povodeň v roce 1997 halu.

Dukla byla založena v roce 1948 jako Armádní tělovýchovný klub a hráli za ni výhradně vojáci. Ale po letech úspěchů, kdy získávala ty nejlepší fotbalisty na základní vojenskou službu, přišel pád režimu a úpadek. Fotbalisté si museli začít shánět finanční prostředky sami, což se jim nepodařilo v takové míře, aby se udrželi v české špičce.

Slavná éra klubu definitivně skončila v sezoně 1993/1994, kdy Dukla poprvé sestoupila do druhé ligy, ale kvůli finančním problémům se přihlásila až do třetí nejvyšší soutěže.

Po dvou letech využil bídného stavu příbramský boss Jaroslav Starka a hráče i práva převedl do "svého" města. Tým hned postoupil do ligy, kde je doteď.

Původní Dukla měla čtyři roky jen mládežnické týmy. Až v roce 2001 obnovila činnost A-mužstva. To teď chce stoupat vzhůru. "Věřte mi, že se Dukla časem do ligy dostane," říká předseda Doruška.

ČTĚTE OBSÁHLÉ TÉMA: PŘÍBĚHY ZAŠLÉ SLÁVY

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze