Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Padla ostrá slova. Pak Dlouhý s Paesem vyhráli v Miami čtyřhru

Lukáš Dlouhý | foto: AP

7 2010
V daviscupovém týmu je ve stínu Berdycha a Štěpánka, na rozdíl od nich však má grandslamové tituly. Lukáš Dlouhý vyhrál loni čtyřhru v Paříži i na US Open, nyní s Indem Paesem triumfovali v Miami.

Vyhrát právě Miami, to se mezi tenisty cení. "Říkají mu pátý grandslam," povídá Lukáš Dlouhý. S Paesem tak potvrdili své postavení v první šestce deblového žebříčku. Přitom před turnajem tvrdil, že k favoritům tentokrát nepatří.

Proč ta skromnost?
Protože předchozí dva turnaje v Indian Wells a Sunrise nebyly nejvydařenější. Nějak nám vázla komunikace na kurtu. V Miami pak nastala největší krize ve druhém zápase, který jsme vyhráli až 10:8 v tie-breaku. Teprve pak jsme zase dokázali táhnout za jeden provaz.

Co znamená, že vám vázla komunikace?
Jako bychom hráli dva singly najednou, přestávali jsme se spolu bavit, jeden druhého podporovat. Což se nám stalo teprve podruhé, co jsme spolu.

Jak se taková krize řeší?
Po tom druhém deblu v Miami jsme se cestou do šatny zastavili a asi 10 minut si všechno vyříkávali. Z obou stran padlo i pár ostřejších slov. Ale pomohlo to. Bylo to lepší, než když jsme předtím dělali, že se nic neděje.

Paes je jinak vyhlášený kliďas, ne? Když jste dal na turnaji v Brisbane čtyři dvojchyby za sebou, on řekl jen: To je ok.
Tehdy jsem experimentoval s raketou, servis mi nešel a on vzal ty dvojchyby úplně v pohodě. Opravdu se nám nestává často, abychom vůči sobě byli odměření. Naopak.

Lukáš Dlouhý (vpravo), Leander PaesLukáš Dlouhý (vpravo), Leander Paes

Nemáte problém si na něj otevřít pusu? Je o 10 let starší, navíc deblová legenda.
Legenda je, ale co by na kurtu dělal beze mě? (směje se) Jsme tým, ne? Samozřejmě, když se mu daří, tak naši hru řídí. Ale pokud mu to nejde, klidně mi poví: Dneska musíš vést ty.

Můžete si ho dobírat: Podívej se na žebříček debla, já jsem pátý a ty šestý.
To mu říkám ze srandy u večeře. Jinak ne.

Ve finále proti vám stáli Bělorus Mirnyj s dalším Indem Bhúpáthím. Byl to i proto emotivně vyšponovaný zápas?
Nebyl, od začátku nám to šlo, byli jsme docela klidní. Jen když se nám povedl nějaký neskutečný balon, tak jsme si plácli.

Po vydařeném míčku na sebe neskáčete jako bratři Bryanovi?
Radši ne. Když to Paes dělal s minulým parťákem, zvrtnul si při tom kotník. Tak radši jen jdeme a zlehka do sebe narazíme.

Je mu 36 let. Čím se jeho věk na kurtu projevuje?
Pozitivně tím, že mě dokáže zkorigovat a já dělám podle jeho pokynů práci, co se má udělat. Pořád je i neskutečně rychlý. Ale čím je starší, tím bývá i nervóznější. Chce to mít víc naplánované.

Lukáš Dlouhý (čelem) a Leander Paes se radují z triumfu na US Open 2009

Lukáš Dlouhý (čelem) a Leander Paes se radují z triumfu na US Open 2009

Sedli jste si i mimo kurt?
Neskutečně. Dokáže se naladit na můj věk. Chodí s Čechy i na jídlo. Už dřív hrával s Riklem, Cibulcem, Dammem, nemá problémy s naší mentalitou. Když si ukazujeme signály na kurtu, mluvíme česky, aby nám soupeři nerozuměli. Řekne: Přesně tak. Nebo: Todleto. A večer povídá: Jak se máš? Dobrý? Já dobrý. Co ty? Rozumí i mým českým nadávkám. Vždycky mi je odsouhlasí.

V Indii je národním hrdinou. Jaké to je, když tam s ním jste?
Úžasné. On je "jen" díky deblu doma vážně obrovskou legendou. Když potřebuje nějakou věc, co má dodací lhůtu 10 dnů, on ji dostane hned odpoledne.

Je pro Indy cosi jako Jágr pro Čechy?
Je víc. Kvůli Jardovi by u nás linkové letadlo nezastavili. Kvůli Paesovi v Indii jo. Nestíhal ho, zavolal na letiště a společnost kvůli němu odložila start.

Lukáš Dlouhý s replikou Davis CupuVraťme se k vám. Spolupracujete teď s Karlem Nováčkem. Kdy jste se dohodli?
Při finále Davis Cupu. Předává mi své zkušenosti. Pokud si s něčím nevím rady, zavolám mu. Byl se na mě podívat i v Miami.

Když jste zmínil Davis Cup, bavili jste se s Tomášem Berdychem v Miami, že v červenci byste spolu mohli hrát v Chile čtyřhru? Může jít o klíčový bod.
To jsme zatím neřešili. Ta možnost existuje, ale záleží na tom, zda Radek Štěpánek bude v pořádku. Doufejme, že bude.

Jak si s Berdychem na čtyřhru rozumíte?
Loni nám to úplně nešlo. Já byl zvyklý, že mi notičky při deblu dává Paes, u Berďi to zase bývá Štěpec. Teď bych už spíš věděl, jak toho debla řídit. Bylo by to dobré.

Jací jsou Chilané deblisti?
Massu a Gonzalez? Dávají zezadu rány, ale když víte, kam se postavit, dá se to ustát. Jistě, bude to na antuce a Davis Cup má zvláštní pravidla. Ale nebál bych se jich.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze