Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Raketový sport padel se zkouší prosadit, Češi se chystají na ME

PADEL. Raketový sport, který se podobá tenisové čtyřhře, se zkouší prosadit i v Česku. | foto: Tenis & Padel klub Písečná

13 2017
Padel je jedním z nejrozšířenějších sportů v latinské Americe a Španělsku, nejblíže má k tenisové čtyřhře. Rychle se šíří také v západní Evropě a tři první veřejně přístupné padelové kurty vyrostly i v Praze.

Padel se hraje na kurtu rozměrech 20x10 metrů a je současně ohraničen stěnami z nerozbitného skla (podobně jako třeba squash), ale hra je více podobná tenisu, neboť hrací plocha je rozdělena sítí a má povrch z umělé trávy. Rakety jsou o něco menší než tenisové, míčky se liší od tenisu jen menším tlakem.

Padel je populárním sportem ve státech Jižní Ameriky a západní Evropy. Například ve Španělsku je odhadem 1 600 padelových kurtů, v Argentině 25 tisíc.

Éra v Česku zatím nepříliš známého sportu startuje v Tenisovém klubu Písečná v Kobylisích. Dokončeny jsou tři kurty, další dva připravují v Ostravě a jeden chystá také Beroun. V provozu jsou rovněž dva privátní padelové kurty.

„Hráči tak zatím především vyjíždějí do světa,“ vysvětlil předseda České padelové federace Milan Prokš, kde čeští sportovci získávají zkušenosti. Cílem jejich výjezdů je především Španělsko, ale také Rakousko a další země, kde se padel hraje. V listopadu čeká od 13. do 19. listopadu na české reprezentanty první start na mistrovství Evropy, které hostí Portugalsko.

Česká padelová federace vznikla před dvěma lety, od letošního jara je součástí Mezinárodní padelové federace, která sdružuje 33 národních asociací. 

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze