Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pád favorita rozhodl fourcross

22 2003
Litoměřice - Start! Výbušnost a téměř kosmická rychlost katapultuje čtveřici finalistů elitní kategorie fourcrossu vstříc mistrovským medailím. Michal Maroši, obhájce titulu, v první zatáčce padá a to usnadnilo pozici pro nového šampiona. Mistrem republiky se v Litoměřicích stal nečekaně Michal Přibyl ze stáje Haro Katmar.

Fourcross. Závod z kopce dolů čtyř jezdců v jedné dráze. Rychlý spád, megaskoky, souboje tělo na tělo, loket na lokti. Nechybí pády, drama a vzrušení.

Bílá stráň, lokalita nad čtvrtí Pokratice, byla včera dějištěm mistrovství republiky nejmladší a divácky nejatraktivnější disciplíny horských kol. „Fourcross byl poprvé uznán jako oficiální disciplína v rámci světové cyklistické federace teprve vloni,“ objasnil promotér Zdeněk Pól.

Při absenci mistra Evropy i světa Michala Prokopa, který závodí ve Spojených státech, byli největšími favority Michal Maroši a Lukáš Tamme. Stříbrnému z evropského šampionátu Tammemu se rozplynul medailový sen po pádu ve čtvrtfinále, totéž potkalo Marošiho v jízdě o cenné kovy.

„Celkový výsledek jsem si představoval lépe než dopadl. Bohužel mi v první zatáčce ulétl předek, už se to nedalo ustát,“ konstatoval Maroši.

Byla to jezdecká chyba? „Víceméně. Rozhodně jsem si za to mohl sám,“ nejevil známky zklamání Maroši, který si pochvaloval trať. „Dovoluji si říci, že je nejlepší v republice.“

Po pádu Marošiho, jenž zbrzdil Tatarkoviče, nebylo o prvenství Michala Přibyla pochyb. „Stále jsem si však myslel, že za mnou někdo jede. Až když jsem se ohlédl na velkém dvojitém skoku v polovině dráhy, tak už jsem věřil a jel na jistotu,“ pravil vítěz a šťastně dodal: „Nečekal jsem to. Mistr, to je něco mezi nebem a zemí!“

Mistrovství republiky ve fourcrossu, kategorie Elite:
1. Přibyl, 2. Pánka (oba Haro Katmar), 3. Tatarkovič (Kona), 4. Maroši (Polis racing), 5. Joch (F.A.S.T). Kategorie Hobby: 1. Slavík (GT Czech team), 2. Černý (Bmx.cz), 3. Šimeček (Rocla family).

HOP! Michala Marošiho (vlevo s číslem dvě) připravil pád ve finálové jízdě na Bílé stráni v Litoměřicích o obhajobu mistrovského titulu ve fourcrossu (MČR 2003).

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze