Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Otužilci si přiťukli u Vltavy na nový rok

27 2004
Praha - Zimní vodě třikrát nazdar! zakřičelo ze břehu osmdesát lidí v plavkách a po žebříku sestupovali do Vltavy. Na Žofíně a z mostu Legií sledovaly jejich plavecký výkon stovky diváků. Zachumláni do teplých bund, čepic a rukavic někteří nechápavě kroutili hlavou.

V neděli proběhl v Praze 58. ročník Memoriálu Alfréda Nikodéma, vánoční soutěž otužilců. Spolu s muži startovalo i 14 žen. "Klidně si vyfoťte osmdesátiletou babičku," volala na fotografy vitální dáma a usmívala se.

"Teplá jak kafe," prohlásil o kvalitě vody Jiří Nicek, v 91 letech nejstarší účastník akce. "Nedávno v Olomouci to byla jiná liga. Jeden stupeň! Někteří kolegové mi říkali, že to byl smrťák."

Po uplavaných třech stech metrech ve vodě, která měla tři stupně, mu nechyběla nálada na žerty. "Pojďte zvu vás všechny na panáčka!" volal na mnohem mladší kolegy.

U stánku se podávalo i svařené víno, největší zájem byl o teplý čaj. "To je tradiční nápoj otužilců," říkal Tomáš Prokop, organizátor akce. Otužilci si přiťukli kelímky už na nový rok, v mokrých plavkách tu postávali a klábosili, přes ramena měli jen ručník, na nohou žabky... "Už je mi trochu zima," prohlásil po deseti minutách devatenáctiletý David Čech, nejmladší český pokořitel kanálu La Manche.

Až po něm se šel převléknout stařičký Nicek. Jaký má recept na otužilost? "Třikrát týdně si jdu zaplavat. Už pětapadesát let. A jestli se doma otužuju ve studené vodě? To dělají jen slabší individua. Je to směšné."

Otužilci ve Vltavě. Každoroční obrázek na Štěpána.

Vánoční polibek na netradičním místě...

Otužilecká legenda Ladislav Nicek.

Jednadevadesátiletá otužilecká legenda Ladisla Nicek slézá do vltavské vody.

Otužilci nastupují do vltavské vody.

Nejstarší otužilec Ladislav Nicek a manželka prezidenta Livia Klausová.

Jeden z otužilců si lebedí ve vltavských vlnkách.Najdete na iDNES.czmobilní verze