Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Otužilci si letos pochvalovali nízké teploty

26 2000
P r a h a - Spokojenost zavládla mezi devadesátkou účastníků letošního 54. ročníku vánočního plavání ve Vltavě - Memoriálu Alfréda Nikodéma, legendárního českého otužilce. Hodinu před začátkem akce, jíž se zúčastnili plavci z České republiky, Německa a Slovenska, naměřili pořadatelé teplotu vody jeden stupeň Celsia, vzduch byl ještě o dva stupně chladnější. "Počasí poručit nemůžeme, je ale pravda, že letos je to lepší než v minulých letech," připomněl ředitel závodu Vladimír Komárek, předseda 1. klubu českých otužilců, závod před třemi lety, kdy svítilo sluníčko a bylo deset stupňů nad nulou. "Letos nám teploty vyhovují, škoda jen, že je zataženo," litoval.

Komárek dnes na počest Alfréda Nikodéma vstoupil se svým pobočníkem do vody v historickém hasičském obleku jako první. Dokonce i helmu na hlavu si oba vzali a u pasu jim viselo hasičské kladivo. "Stejně tak to dělal Nikodém, aby získal popularitu tomuto sportu. Je to tradice a my tímto způsobem chceme oslavit konec tisíciletí a příchod nového," vysvětlil Komárek.

Start i cíl byly tradičně na severním cípu Slovanského ostrova, odkud se plavaly dvě tratě. Tři sta metrů přes Vltavu ke Střeleckému ostrovu a zpět a 100 metrů směrem k mostu Legií a zpět. "Museli jsme okruh trochu posunout doleva, protože na pravé straně je ve Vltavě dost bahna, což by mohlo ohrozit bezpečnost plavců," uvedl Komárek.

Na startu nechyběl ani nestor otužilců, sedmaosmdesátiletý Ladislav Nicek z Olomouce, který sportovnímu otužování vděčí za to, že překonal dvě těžké operace i vážnou nemoc. I přes nevlídné počasí přilákali odvážlivci na Masarykovo nábřeží patnáct stovek diváků.

První vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě se uskutečnilo v roce 1923. Nejvíce otužilců se akce zúčastnilo v roce 1976, kdy se plaval 30. ročník. Tehdy si jich přišlo do Vltavy u Národního divadla zaplavat 214. Největší zimu zažili otužilci v roce 1946, kdy se plavalo u Železničního mostu. Tehdy klesla teplota vzduchu až na 25 stupňů pod nulou a pořadatelům nepomohly ani velké sekyry, s nimiž led prosekávali. Voda totiž okamžitě zamrzala, takže plavat se nakonec nemohlo.

 

Dva z přibližně devadesáti otužilců, kteří se 26. prosince v Praze zúčastnili 54. ročníku vánočního plavání ve Vltavě - Memoriálu Alfréda Nikodéma, legendárního českého otužilce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze