• 11
Úřadující šampion mistrovství světa v automobilových soutěžích Ott Tänak ošklivě havaroval v jedné z prvních etap úvodní Rallye Monte Carlo. Estoncův vůz Hyundai i20 Coupe WRC ve velké rychlosti vylétl z trati, odrazil se od země a zastavil se u stromu. Posádka je v pořádku.

Tänak, který vyhrál minulý ročník WRC s Toyotou, poprvé startoval v barvách týmu Hyundai. Čtvrtou rychlostní zkoušku druhého dne monackého závodu však nedokončil.

Po necelých šesti minutách na trati ztratil ve velké rychlosti kontrolu nad vozem a vylétl ze silnice. Už záběry z takzvané onboard kamery z kokpitu vypadají děsivě, fanouškovské video z přilehlého kopce snad ještě hůř.

Podle zprávy z týmového účtu na Twitteru vyvázl Tänak i jeho spolujezdec Martin Järveoja bez vážnějších zranění.

„Ott i Martin byli převezeni do nemocnice na kontrolu, což je po takových nehodách součástí běžné praxe,“ uvedl Hyundai Motorsport. „Oba jsou v pořádku, ale zůstanou přes noc na pozorování v péči lékařů.“

Před nehodou byli v průběžném pořadí čtvrtí za trojicí Thierry Neuville (Hyundai), Elfyn Evans (Toyota), Sébastien Ogier (Toyota).

Tänak svůj vůz výrazně poškodil, posádku zachránila bezpečnostní konstrukce. Z pátečního programu je estonský pilot venku a úvodní podnik mistrovství světa pro něj skončil. „V Rallye Monte Carlo nebudou pokračovat,“ upřesnili zástupci týmu.

Dvaatřicetiletý jezdec loni vyhrál šampionát poprvé v kariéře, udivoval konzistentními výkony na velmi vysoké úrovni. Jeho konkurenti přiznávali, že jedou na hranici možností, přesto to na Tänaka nestačilo. Start nového ročníku v novém týmu se však nevydařil.

Po druhé etapě úvodního závodu šampionátu se dostal do čela Francouz Sébastien Ogier, který může rallye v Monackém knížectví vyhrát posedmé za sebou. V poslední zkoušce sesadil šestinásobný mistr světa z prvního místa dalšího pilota Toyoty Elfyna Evanse, Brit ale ztrácí jen 1,2 sekundy. Třetí je s odstupem dalších pěti vteřin Thierry Neuville z Belgie.

„Odpoledne jsme změnili nastavení a bylo to lepší,“ pochvaloval si Ogier. „Bylo tam víc bláta, než jsme čekali. Asi jsme něco měli udělat trochu jinak, ale celkově to není špatné,“ prohlásil Evans. Jezdce o víkendu čeká ještě osm rychlostních zkoušek.