Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostuda, ostuda, vyčítal Šebrle pořadatelům příliš krátkou pauzu

19 2009
Berlín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Nejprve nechtěl mluvit, protože by ze sebe sypal jen nevhodná slova. Pak se zastavil. A ve vší slušnosti vyjádřil svoje zklamání. Desetibojař Roman Šebrle po výtečné výšce zaběhl mizernou čtvrtku. I kvůli tomu, že neměl čas se připravit. "Ostuda. Ostuda," říkal na adresu organizátorů.

Ve výšce, svojí parádní disciplíně, bojoval desetibojař Roman Šebrle na mistrovství světa v Berlíně až do úplného konce, pokoušel 214 centimetrů. Ty sice nezdolal, ale s 211 stejně triumfoval. "Výška byla super," liboval si. Jenže pak přišlo rozhořčení.

Soutěž desetibojařů se právě při výšce hodně natahovala. Původně plánovaný start závěrečné čtvrtky tak musel být o hodinu odložen na 21:45. Přesto závod nabral ještě další zpoždění.

Šebrle skončil s výškou zhruba ve 21:30. A ve 21:55 už se chystal ke startu čtvrtky. Běžel v prvním rozběhu jako jediný ze závodníků, kteří bojovali na 214 centimetrech.

Na čtvrtce si pak připsal jeden z nejhorších časů za poslední roky. Pomaleji běžel letos jen při deštivém desetiboji v Kladně. A pak zřejmě v roce 1998 v Talence. Jeho čas byl zhruba o vteřinu pomalejší, než jaký si pro mistrovství světa představoval. Na čtvrtce tedy skončil čtvrtý od konce a v celkovém pořadí padl na sedmé místo.

"Dvacet pět minut po výšce? To se nedá. Člověk se nerozcvičí, nerozběhá, nepřipraví, nic. Ostuda, ostuda," sypal ze sebe.

Obvykle potřebuje na dobrou přípravu na závěrečnou disciplínu prvního dne téměř dvojnásobek času. "Aspoň tři čtvrtě hodiny. Ale i 35 nebo 40 už se dá. Jenže nestačí to po takové soutěži, jakou byla dnešní výška, při které se člověk tři hodiny udržuje rozehřátý," popisoval světový rekordman.

Podivoval se počtu závodníků v klání o světového šampiona. "Proč berou na mistrovství světa tolik lidí? Vždyť jsem měl za dvě a půl hodiny tři skoky. A Pogorelov jen dva. Jemu to ublížilo, mohl skočit víc."

Šebrle se snažil rozpis změnit, aby získal víc času. Každý další rozběh znamená přibližně pět minut navíc. "Protestovali jsme. Chlapík, který nás má na starosti, volal nadřízenému. Ale ten řekl, že takové je nařízení a že se musí dodržet," líčil Šebrle. "Škoda. Připravilo mě to o 50 bodů. V mých silách určitě je běžet o vteřinu rychleji."

V cíli po chvíli padl na kraj dráhy a dlouho se ani nehnul. Až k němu přišli organizátoři a snažili se ho dostat pryč. "Že se jim tam pletu. Tak jsem jim řekl, že mě měli dát do jiného běhu."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze