Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vážně budu už jen trenér, říká nový ostravský kouč Václavík

Jan Václavík | foto: Jiří Seidl, MF DNES

16 2017
Někdejší reprezentační libero Jan Václavík, jemuž bylo v sobotu 32 let, se stal nejmladším trenérem v extralize volejbalistů. S Ostravou podepsal smlouvu na dva roky s opcí.

Jan Václavík na postu ostravského kouče nahradil Zdeňka Šmejkala, který zamířil do rakouského Unionu Waldviertel. „Bylo to docela rychlé,“ popsal Jan Václavík, jenž dosud dělal Šmejkalovi asistenta.

V pátek se dozvěděl, že kouč odchází, v pondělí jednal s ostravským manažerem Tomášem Zedníkem a v úterý podepsal smlouvu. Václavík má druhou trenérskou třídu, jedničku studuje. K trenérské kariéře několik let směřoval.

Uspíšily váš příchod na místo trenéra problémy se zády?
Určitě, protože ve dvaatřiceti letech není nutné končit kariéru. Už před touto sezonou jsem říkal, že nebudu hrát, ale kluci mě aspoň na závěr sezony ukecali. Ale teď už to je definitivní.

Opravdu není naděje, že týmu ještě pomůžete i na hřišti jako letos při play-off?
Ne, ne, ne. Teď vážně budu jenom trenér.

S klukama jste hrál. Bude těžké přejít do role jejich trenéra?
Tím jsem pro ně byl už většinu této sezony, hrál jsem jen na konci. Nemyslím si, že to bude složité, ale určitý respekt z toho mám. Naznačil jste, že jsem nejmladší v extralize, takže to bude výzva. Těším se na to a věřím si.

Budete chtít navázat na trenéra Šmejkala, který byl u týmu sedm sezon?
Byl jsem s ním šest sezon, protože rok jsem vynechal při svém pobytu v Americe. Taková doba vás ovlivní, ať chcete, nebo ne. Že jsme spolu tak dlouho vydrželi, svědčí o tom, že se na volejbal často díváme podobně. Ale nebudu někoho kopírovat, nebudu se snažit být jako trenér Šmejkal, protože mám svou hlavu, koukám se svýma očima.

Nebude pro začátek vaším konzultantem, kolegou, jemuž můžete kdykoliv zavolat o radu?
To ne. Mluvili jsme samozřejmě o Ostravě, bavili jsme se o hráčích, o případných posilách. Vždyť tady prožil spoustu let, takže pořád ho mužstvo zajímá, ale aby byl mým přítelem na telefonu, tak to ne.

Už tušíte, jak se ostravské mužstvo změní?
Něco je dané, takže v tom to je jednoduché. Někteří kluci odejdou, jiní mají smlouvu na další rok nebo ji prodloužili. Vše ale budeme teprve řešit. Je to čerstvé, takže konkrétní být nemohu.

Jako jistý se jeví odchod smečaře Petra Šulisty, jenž byl v Ostravě na hostování z Českých Budějovic a zájem o něj má Kladno.
Nevím, nakolik je to stoprocentní, ale on by měl odejít určitě. Pak jsou tu ještě dva hráči, u nichž není jisté, zda budou pokračovat.

Nahrávač Mateusz Biernat ale zůstane, že?
Ano, což je pozitivní zpráva, protože to byl loni dobrý nákup, dobrá trefa. Je fajn, že bude pokračovat.

Nebudete hledat zkušeného smečaře? V této sezoně jste měli v útoku jenom samé mladíky.
Tak jsme to měli postavené. Ekonomické možnosti ostravského klubu nejsou takové, abychom si mohli dovolit staršího zkušeného smečaře. Takže spíše budeme opět sázet na mladé, kteří se potřebují učit a trénovat. Taková filozofie by měla pokračovat.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze