Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ostrava se dočkala „svého“ Bolta. Blesk z Jamajky přiletěl do Česka pro rekord

Jamajská sprinterská megahvězda Usain Bolt po příletu do Ostravy, dějiště mítinku Zlatá tretra. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

24 2010
Letadlo dosedlo, teď už je vše jenom na něm. Jamajský sprinter Usain Bolt znovu po roce pozdravil Ostravu, kde se ve čtvrtek pokusí na mítinku Zlatá tretra o vylepšení světového maxima ma trati 300 metrů.

Světový rekordman, trojnásobný olympijský vítěz a úřadující mistr světa se na severní Moravu přesunul přímo z mítinku Diamantové ligy v Šanghaji, kde bezpečně ovládl dvoustovku časem 19,76 sekundy.

Úmorná cesta napříč kontinenty jamajskému dlouhánovi nevzala dobrou náladu ani nic z pověstného šoumenství. Fotografům ještě na ranveji mošnovského letiště ochotně zapózoval do objektivů a při pohledu na shluk čekajících novinářů zahájil krátký brífink první otázkou. "Proč tak pozdě večer ještě nespíte?" smál se pohodově naložený sprinter.

Přesun mezi Šanghají, Soulem, Prahou a Ostravou jakoby mu vůbec nevzal síly. A to při mezipřistání v Koreji čekal dvě hodiny, v české metropoli dokonce o hodinu více. Neznepokojil ho ani průlet bouřkou. "Bylo to dlouhé, ale bezpečné. Všechno v pohodě," řekl Bolt.

Na mítink do Ostravy se vrací po roce. Loni tu prolétl stovku za 9,77, ale jeho čas znehodnotila podpora větru těsně nad povolenou hranici. Teď se představí na atypické trati 300 metrů, kterou dosud oficiálně ještě neběžel. "Třístovku ale běhávám jako součást tréninku na 400 metrů. Na tu vzdálenost jsem zvyklý, nebude to pro mě nic nového," uvedl Bolt.

S větší nejistotou vzhlíží k času. "Na tréninku mi naměřili 31 sekund. To byl ale jenom trénink, závod je něco jiného. Chtěl bych být rychlejší. Hodně se na ten závod těším a věřím v dobrý čas," řekl Bolt. Světové maximum americké legendy Michaela Johnsona z roku 2000 má hodnotu 30,85 sekundy.

Bolt doufá, že znovu zapůsobí kouzlo Ostravy. "Pokaždé se mi tu běželo dobře, udělal jsem i dobré časy, proto se rád vracím. Vždycky jdu do závodu s tím, že ze sebe vydám to nejlepší. Ve čtvrtek si to chci užít," prohlásil Bolt.

Třiadvacetiletý Jamajčan bude v Ostravě startovat třetí rok po sobě a celkově už počtvrté. Od prvního startu na Zlaté tretře jeho sláva a popularita prudce vzrostla. "V roce 2004 to byl naprosto neznámý atlet, nebyli jsme tehdy schopni sehnat jeho fotku do bulletinu k mítinku. Ale těsně před příletem start zrušil kvůli zranění," uvedl manažer mítinku Alfons Juck.

Za šest let Bolt vyrostl v jednu z největších osobností světového sportu. Ze stohů nabídek na účast v mítincích po celém světě si vybírá. "Jeho servis a požadavky jsou poslední dva tři roky zhruba podobné a odpovídající tomu, že jde o sportovce na špičkové světové úrovni. Ale neměl žádné mimořádné nároky. Pokud by v průběhu pobytu v Ostravě přišel s nějakým přáním, operativně jsme schopni ho realizovat," řekl Juck.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze