Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Oštěpy jen přenáším, tvrdí Železný. I tak v exhibici porazil Špotákovou i Dvořáka

Jan Železný | foto: iDNES.cz

27 2010
No, trošku jsem trénoval, připustil. Světový oštěpařský rekordman Jan Železný doma házel tenisákem po psovi, který hrozně štěkal. "Tak jsem ho chtěl trefit." A příprava v předvečer závodu se vyplatila. V exhibičním klání v hodu oštěpem na cíl porazil svoji novou svěřenkyni Barboru Špotákovou i desetibojařského exšampiona Tomáše Dvořáka.

"Jakou má tohle vítězství chuť?" smál se trojnásobný olympijský vítěz. "Je zasloužené!"

V Kladně na stadionu Sletiště se česká esa představila v rámci finálového kola projektu Českého atletického svazu Atletika pro děti.

"Panečku, to je dálka," mžourala Špotáková, když uviděla cíl, ke kterému měla svůj oštěp hodit. Červená vlaječka se vlnila ve vzdálenosti 35 metrů.

"To se snad dá zvládnout, i když jsem dlouho netrénoval," předpovídal Železný. "Kdy jsem oštěp držel naposledy v ruce? Možná před týdnem, ale to jenom proto, že jsem ho někam nesl," smál se. "Rozhodně jsem neházel, snad to nebude ostuda."

Barbora Špotáková

Oštěp při prvním pokusu zapíchl metr od cíle, v dalších se postupně přibližoval. Ze svého umění doteď nic neztratil. "Já to snad nedám," kroutil přesto hlavou.

Číslo na hruď si připnula i světová rekordmanka, ovázala si loket, který ji trápil celou sezonu, a prásk. První pokus letěl dva metry od terče. "Ty lidi by tam neměli stát, co kdyby to náhodou uklouzlo," varovala diváky za zábranami.

A co kdybychom udělali hod na běžící terč? ptal se moderátor. "Tak to bude ten, kdo to vymyslel," opáčila Špotáková.

Po šesti pokusech se nejblíže praporku dostal Železný - 34 centimetrů. Špotáková předvedla výkon o třicet centimetrů horší. "Báro, to nevadí," chlácholil stříbrnou oštěpařku blonďatý capart.

Olympijská vítězka z Pekingu se ale nevzdala. "Můžu ještě další hody?" zeptala se po šestém pokusu. Ani dalšími dvěma hody ale svého kouče nepřekonala.

Bronz v soutěži vybojoval bývalý světový rekordman a trojnásobný mistr světa Dvořák. Jeho nejlepší pokus dopadl 105 centimetrů od vytyčeného bodu. "Takhle to ale nenechám," napodobil Špotákovou a házel dál. Nakonec cíl trefil na těsných 26 centimetrů, ale už mimo soutěž.

Tomáš Dvořák

Kouč české atletické reprezentace absolvoval v Kladně po třech a půl letech celý desetiboj Klubu sportovních novinářů, který byl součástí doprovodného programu sportovního odpoledne.

Posbíral v něm 5 594 bodů, přesně o 3 400 bodů méně než při svém světovém rekordu před jedenácti lety, a vytvořil tak při 11. ročníku rekord závodu. "Zítra budu pěkně cepenej," obával se následků. "Ta židle pod zadkem je pěkně znát, musím začít něco dělat."

Projekt Atletika pro děti v Kladně zakončil úspěšný rok. Poslední letošní akce se zúčastnilo zhruba 650 dětí a svou exhibici předvedli také atleti vrhači ze Sportovního klubu Jedličkova ústavu v Praze. Ti za svou snahu dostali od partnerů sportovního odpoledne šek na 40 tisíc korun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze