Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veselý má stejně jako předloni stříbro. Vyhrál překvapivě Sirmais

Vítězslav Veselý během finále mistrovství Evropy v Amsterdamu. | foto: AP

7 2016
Trojice českých oštěpařů se ve středeční kvalifikaci probila do čtvrtečního finále. Mezi nejlepších osm se ale dostal jen Vítězslav Veselý, který do předposledního kola vládl celému poli oštěpařů. Až ho osobním rekordem překonal Lotyš Zigismunds Sirmais. Veselý tak stejně jako předloni vybojoval stříbrnou medaili.

Mistr světa z Moskvy z roku 2013 nezahájil soutěž oštěpařů nijak zázračně. První hod měřil pouze 74,58 metru.

Ale hned ve druhém kole přišlo zlepšení skoro o sedm metrů, v tom dalším přidal Veselý další dva a výkonem 83,59 se zařadil do čela oštěpařské soutěže.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali minutu po minutě

„Ale v těch prvních pokusech jsem mohl hodit víc,“ věděl.

V pátém kole totiž předvedl velehod lotyšský oštěpář Zigismunds Sirmais, který si výkonem 86,66 metru vytvořil nový osobní rekord. Veselý se snažil kontrovat pokusem za 83,14 metru, ale to nestačilo. Ani poslední pokus už tak zdařilý nebyl a Lotyš tak může slavit překvapivé zlato.

Třetí skončil obhájce titulu z Curychu Fin Antti Ruuskanen, který nenavázal na výborný výkon z kvalifikace, v níž překonal 88 metrů. Dnes jeho nejdelší hod měřil 82,44 m.

PŘEKVAPIVÝ VÍTĚZ. Zigimunds Sirmais se v Amsterdamu stal překvapivým mistrem...

PŘEKVAPIVÝ VÍTĚZ. Zigimunds Sirmais se v Amsterdamu stal překvapivým mistrem Evropy v oštěpu.

„Mám rozporuplné pocity. Snažil jsem se s tím dneska bojovat, ale nakonec to beru všema deseti. Při těch dalších pokusech bylo vidět, že už jsou všichni vyřízení. Není jednoduché mít jeden den kvalifikaci a hned druhý den závod,“ lamentoval.

ZPRAVODAJSTVÍ

Přečtěte si souhrnné zpravodajství z druhého dne ME atletů.

Veškeré podrobnosti najdeteZDE.

Další dva čeští zástupci ve finále Jakub Vadlejch a Jaroslav Jílek na rozdíl od kvalifikace nepřehodili hranici 80 metrů a seřadili se na devátém, resp. desátém místě.

„Těžko se to hodnotí, neprobudil jsem se do technicky dobrého dne. S technikou z kvalifikace bych hodil ohromné metry, je to propadák, strašné,“ hodnotil svůj výkon Jakub Vadlejch.

Veselý získal čtvrtou velkou medaili v kariéře. Třiatřicetiletý svěřenec světového rekordmana Jana Železného má z kontinentálního šampionátu zlato z Helsinek 2012. O rok později ovládl i mistrovství světa v Moskvě.

Mistrovství Evropy v atletice

Oštěp - finále

1. Sirmais (Lot.) 86,66, 2. Veselý (ČR) 83,59, 3. Ruuskanen (Fin.) 82,44, ...9. Vadlejch 78,12, 10. Jílek (oba ČR) 76,92.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze