Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oštěpařka Špotáková chce bojovat o medaili

11 2006
Göteborg - Je zdravě nervózní a připravená poprat se o medaili. Alespoň to o oštěpařce Barboře Špotákové řekl její kouč Rudolf Černý. Česká rekordmanka přiletěla do Göteborgu až ve čtvrtek, do kvalifikace nastoupí v sobotu po obědě. "Je na tom dobře, trénink byl kvalitní, je psychicky v pohodě," prohlásil Černý.

Samotná oštěpařka, která letos vytvořila národní rekord výkonem 66 metrů, se nechce před závodem nechat ničím a nikým rozptylovat.

"Trochu nervózní je, ale přiměřeně, zdravě. Nerozsype se z toho," dodal přesvědčeně kouč.

Těžkou situaci Špotáková zvládla letos právě při překonání českého rekordu v Helsinkách.

Ve finském městě ještě loni nezvládla kvalifikaci na mistrovství světa a tamní stadion jí příliš nesedí. "Zase šla tou samou chodbou, byla tam stejná ženská u prezentace, stejně křivý rozběh, stejně tvrdé mondo a stejně to tam zahodila," líčil Černý.

Špotáková si poslední týden užívala s přítelem u slapské přehrady, odpočívala. "Aby to tady neprožívala celou dobu, jí to moc nesvědčí. Ona má i jiné zájmy," uvedl kouč. Špotáková si totiž ráda zahraje plážový volejbal, jezdí na kole.

Nemá o ni trenér strach? "To bych ho musel mít pořád," usmál se Černý. "Ona je hrozně akční, naučil jsem se to pouštět z hlavy," řekl. Jeho svěřenkyně mu prý třeba oznámí, že se jde projet na kole.

"A jede osmdesát kilometrů v kopcích. A druhý den normálně trénuje. Má neskutečnou kondici a já jsem rád, že mi všechno říká," uvedl trenér. Oštěpařkou se Špotáková stala před pět lety, kdy se vrátila z Ameriky.

"Trenére, budu házet oštěpem," řekla mu prý tehdy. Vícebojařskému kouči nezbývalo než souhlasit. Přitom byla talentovanou sedmibojařkou, jako juniorka šlapala na paty Carolině Klüftové a byla čtvrtá na MS této kategorie.

"Jenže v oštěpu měla šanci dostat se dál," uznal trenér.

Na jejím oštěpařském růstu se podepsal i Jan Železný, s nímž jednu zimu trénovala v Africe, nechává si radit i od desetibojaře Tomáš Dvořáka. "Od každého si něco vezme, jde jí to k duhu," řekl kouč.

"Zatím není důvod něco měnit, protože to funguje," nechtěl spekulovat o budoucnosti. Železný se totiž příští rok stane trenérem a byl by ochoten Špotákové pomáhat. Oštěpařka občas přesvědčuje trenéra, aby ji pustil na sedmiboj. Běhá dvoustovku, zkouší i další disciplíny. Zkusila si i desetiboj, v němž drží český rekord.

"Z fleku ale sedmiboj jít nemůže, musela by tak měsíc a půl něco dělat," myslí si kouč.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze