Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ospalému unikl triumf o šestadvacet vteřin

15 2006
Minneapolis - Deset tisíc dolarů získal triatlonista Filip Ospalý za čtvrté místo v nejlépe dotovaném závodu světa zvaném Bitva pohlaví. Jenže chybělo jen velmi málo a mohl být první. Za vítězným Hunterem Kemperem zaostal o pouhých 26 vteřin. Ten obdržel prémii 170 tisíc dolarů a vůz Toyota RAV v hodnotě 30 tisíc.

Muži odstartovali do závodu na olympijských tratích 9 minut a 49 vteřin po triatlonistkách, handicap pořadatelé určili na základě loňských výsledků.

Nejlepší ženou v cíli byla stejně jako před rokem Australanka Emma Snowsillová. Proti loňskému čtvrtému místu si však pohoršila na devátou pozici v absolutním pořadí, i když tentokrát byl počáteční odstup o 17 sekund vyšší.

Bývalý evropský šampion Ospalý, jenž si pozvánku na prestižní akci vysloužil podruhé, si výrazně polepšil po celkovém 33. místě z roku 2003.

Od stupňů vítězů dělilo závodníka brněnského Ekol týmu sedm sekund, které ztratil na olympijského šampiona z Atén Novozélanďana Hamishe Cartera.

"Jsem maximálně spokojený. Především s cyklistickou částí. Po závodě mi pár soupeřů gratulovalo ke skvělému výkonu, když jsem roztrhal hlavní skupinu," uvedl Ospalý.

Po vyrovnaném plavání se rozhodl jít během jízdy na kole do čela, protože podle pravidel závodu byla zakázána jízda "v háku", za kterou hrozila diskvalifikace.

V čele vydržel do 25. kilometru, do depa přijel Ospalý na pátém místě.

"Kousek před depem mě předjel Kanaďan Whitfield (olympijský vítěz ze Sydney). Myslel jsem, že za ním jede celé startovní pole, ale byl jsem překvapený, protože kromě žen jsem za sebou nikoho neviděl," řekl.

Postupně předběhl tři soupeře, ale pak se kolem něj přehnali Ukrajinec Polikarpenko, Carter a Španěl Raňa, před kterého se však opět dostal. "Snažil jsem se ještě doběhnout třetího Cartera, ale rozestupy již byly velké," uvedl Ospalý.

Závod provázelo velké horko přes 30 stupňů Celsia.

"Běh mohl být lepší, ale když vezmu, že mi horko vůbec nesedí, tak jsem zaběhl solidně," řekl Ospalý, jenž v netradičním klání absolutní triatlonové elity za sebou nechal například exmistra světa Bevana Dochertyho či svého velkého rivala Ivana Raňu, bývalého evropského i světového šampiona.

Závodu se zúčastnila dvacítka mužů a dvaadvacet žen, mezi nejlepší organizátoři rozdělili půl milionu dolarů.

Muži: 1. Kemper (USA) 1:59:33, 2. Polikarpenko (Ukr.) -12, 3. Carter (N. Zél.) -19, 4. Ospalý (ČR) -26, 5. Johns (Brit.) -32, 6. Raňa (Šp.) -35.
Ženy: 1. Snowsillová (Austr.) 2:00:35, 2. Lavelleová (USA) -1:48, 3. McGloneová (Kan.) -1:59, 4. Haskinsová (USA) -2:21, 5. Fernandesová (Portug.) -3:01, 6. Bennettová (USA) -3:41.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze