Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ospalého zastavil jen hurikán

3 2006
Brno - Sezonu bez jindy obvyklých karambolů má za sebou Filip Ospalý, včera vyhlášený Triatlonistou roku. Nevyšla mu jen svatební cesta. Chtěl ji spojit s posledním závodem Světového poháru v mexickém Cancúnu, ale překazil mu ji hurikán. "Týden před odletem zmizelo letiště, silnice byla metr pod vodou. Zůstali jsme doma," říká.

Manželku Olču, dlouholetou přítelkyni, kterou si vzal na zámku v Lysicích, tak vyveze až později. "Ale kdy? Sezona je zase dlouhá, žádná není odpočinková."

Tu loňskou, první po nevydařené olympiádě v Aténách, řadí mezi své lepší, ale nijak ji nepřeceňuje. Na jaře získal evropské stříbro v duatlonu, pak vyhrál exkluzivní Světový pohár v Hamburku. Vyhořel na mistrovství Evropy, zajel slušný standard na mistrovství světa (12.), ale nevyšel mu test olympijských tratí v Pekingu.

"Počítají se hlavní závody, Evropa a svět, ty jsou jen jednou do roka," uznává. "Snad bude letos zase líp."

V úterý předával vysvědčení žákům základní školy v Brně, kde působí jeho trenér Petr Punčochář. Venku na ledové ploše školního hřiště. "Byla tam taky jedna pětka. Ale ten šesťák mi za to bruslí po holeni nepřejel. Už s ní počítal," směje se 29letý triatlonista.

A stále ještě student postgraduálu ekonomicko-správní fakulty. "Už dva roky. Chybí mi jen dizertační práce. Ale stihl jsem jen zadat název a téma," trochu se zastydí.

Jenže za pár dní už zase zmizí za tréninkem do tepla, na Kanárské ostrovy. "Snad po večerech stihnu olympiádu na Eurosportu," věří.

Zimní verze her se ho netýká. Zimní triatlon – kombinace běhu, jízdy na horském kole a na lyžích, který by se o účast v programu rád ucházel, není jeho volba. "Běžky mi k nohám nepřirostly, vážně ne," vypráví.

"Na kole na sněhu jsem viděl už pár docela slušných pádů. Nechci se zranit. Stačila mi desetidenní angína, kterou jsem chytil na plaveckých závodech, ani jsem nevěděl jak."

Výsledky:
Triatlonista roku 2005:
1. Filip Ospalý (Olympo Brno) 562, 2. Petr Vabroušek (Author/Tufo) 463, 3. Vendula Frintová (Olympo Brno) 429, 4. Lenka Radová (Olympo Brno) 323, 5. Jan Kubíček (Koma racing) 258, 6. Jan Wainer (T-line Louny) 241, 7. Martin Krňávek (Olympo Brno) 233, 8. Gabriela Loskotová (Axiom Orbit) 232, 9. Miroslav Podborský (Severní stavební Ústí nad Labem) 193, 10. Jan Řehula (Author/Tufo) 189.

Vítězové jednotlivých kategorií
Olympijský triatlon - Cena firmy Asics
Ospalý a Frintová

Dlouhý triatlon - Cena značky Kahuna
Vabroušek a Loskotová

Xterra - Cena firmy Koma consulting
Kubíček a Skalníková

Duatlon - Cena firmy Lomtrading
Fekl a Frintová

Kvadriatlon - Cena firmy Granát
Podborský a Polívková

Zimní triatlon - Cena firmy Craft
Groh a Grabmüllerová

Zvláštní cena - handicapovaný sportovec
Švehla
 
Trenér roku - Cena značky San Pellegrino:
1. Jiří Seidl  (TT Pardubice) 12 bodů
2. Zbyšek Zeman (Slávia VŠ Plzeň) 5
3. Josef Horčic (VSK FTVS Praha) 3
 

Vítězem 13. ročníku ankety o nejlepšího českého triatlonistu roku se stal Filip Ospalý z celku Olympo Brno a navázal tak na svá vítězství v letech 2001-2003.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze