Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Osmnáctá etapa Tour: Cavendishův čtvrtý triumf, pořadí v čele beze změn

Mark Cavendish vyhrál osmnáctou etapu Tour de France | foto: AP

23 2010
Bordeaux (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Pro čtvrtý dílčí triumf si v osmnácté etapě Tour de France dojel britský cyklista Mark Cavendish. Situace mezi nejlepšími se nezměnila. Lídrem zůstal Španěl Alberto Contador. Roman Kreuziger je v průběžném pořadí stále devátý.

Petacchi: 213 bodů. Hushovd: 203. Cavendish: 197. O žlutém dresu je pomalu (pokud zítřejší časovka nerozhodne jinak) rozhodnuto, bílý sotva bude měnit majitele, puntíkatý rozhodně ne. Žádné kopce už na trati Tour de France nejsou.

O ten zelený se ale bude svádět bitva až do posledního metru na Elysejských polích v Paříži. Po 18. etapě s cílem v Bordeaux se do hry vrátil i Mark Cavendish. Úplně snadno si dospurtoval pro čtvrtý triumf v tomto ročníku. Na pásce se jen ohlédl, uviděl tu díru za sebou a říkal si: Kde jste všichni?

Ten už nic nevyhraje, předpovídali mu poté, co byl ze závodu vyloučen mašinfíra jeho vláčku Renshaw. Jenže Brit se nevzdává. "V Paříži se pokusím vyhrát znovu. Vím, bude to tam chtít zkusit každý, chce to mít štěstí."

Nejblíže triumfu v bodovací soutěži je teď Ital Alessandro Petacchi, přesto na oslavy ještě nemyslí: "Ne, není nic jasného. Musím si pohlídat i poslední finiš, Cavendish je totiž moc silný."

18.etapa Tour de France kolem pelotonu se proběhl i kůň

Ve zbývajících etapách je ve hře pořád 62 bodů. Vlastně jen 47, protože žádný z uchazečů o zelené triko asi nedokáže vybojovat vítězství v sobotní časovce. Tam pro vítěze čeká 15 bodů.

O ty zbývající se ale svede velká přetahovaná.

36letý veterán Petacchi je na dobré cestě získat první trikot nejlepšího spurtera Tour. Ale tři týdny závodu mu vzaly hodně sil. "Poté, co jsme přejeli hory, jsem unavený, ztratil jsem rychlost," přiznal.

Cavendish si situaci zkomplikoval po tragickém úvodu. Už ztrácel naději: "Zelený dres? Jsem mimo hru," říkal v prvním týdnu. Teď je znovu nejrychlejší ze všech. "Ještě to zkusím."

A Hushovd? Od začátku Tour ukazuje, že v hromadných dojezdech tolik nezáří, jen dvakrát se dokázal umístit mezi pěticí nejlepších, dnes dojel až čtrnáctý.

Že tolik dní oblékal dres lídra bodovací soutěže, může připsat tomu, že vyhrál etapu, co vedla přes kostky a rozdělila peloton. A taky díky dobrým výkonům v horách, kde získal výhodu na soupeře díky prvenstvím na rychlostních prémiích.

O velkou porci bodů ale přišel vinou neutralizace etapy do Spa, kde jak Cavendish, tak Petacchi odpadli. "Ale dojezd na Champs-Élysées mi vyhovuje," říkal. V roce 2006 tam vyhrál.

A letos bude vítězem kdo?

výsledky


18. etapa: Salies-de-Béarn - Bordeaux (198 km):
1. Cavendish (Brit.) 4:37:09, 2. Dean (N. Zél.), 3. Petacchi (It.), 4. McEwen (Austr.), 5. Freire (Šp.), 6. Hagen (Nor.), 7. Roelandts (Belg.), 8. Rojas (Šp.), 9. Bole (Slovin.), 10. Pérez Moreno (Šp.), ...41. Kreuziger (ČR) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí: 1. Contador (Šp.) 88:09:48, 2. A. Schleck (Luc.) -8, 3. S. Sánchez (Šp.) -3:32, 4. Meňšov (Rus.) -3:53, 5. Van den Broeck (Belg.) -5:27, 6. Gesink (Niz.) -6:41, 7. J. Rodríguez (Šp.) -7:03, 8. Hesjedal (Kan.) -9:18, 9. Kreuziger -10:12, 10. Horner (USA) -10:37.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze