Vítězná posádka Dukly se v cíli závodu raduje z vítězství. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Osmiveslice Dukly dál vládne Primátorkám, díky posádce skifařů

• 1
Veslaři Dukly Praha prodloužili na Primátorkách nebývalou vítěznou sérii a vyhráli tradiční závod osmiveslic již po jednatřicáté za sebou. Zasloužila se o to ale nečekaně posádka složená ze skifařů.

Loď pod vedením kormidelníka Vladimíra Havla porazila o 0,3 vteřiny favorizovanou loď kormidelníka Oldřicha Hejduška.

Havel si pak, stejně jako čtyři nováčci závodu, na oslavu triumfu vyzkoušel teplotu Vltavy.

"Ale hrozně jsme se prali s vlnama, v sobotu v kvalifikaci se jelo líp," poznamenal David Jirka, strok vítězné posádky. "Vltava hrozně teče, takže to byl rychlý závod. Ale zvládli jsme to."

Nejrychlejší posádka 97. ročníku Primátorek vytvořila i nový traťový rekord. "Ale na ten se nehraje, hlavně, že jsme vyhráli," dodal Jirka. "Rekordy se nikam nepíšou, my jsme hlavně rádi, že jsme potvrdili vítězství z rozjížďky."

V semifinále později vítězná loď porazila o čtyři sekundy favority závodu - své armádní kolegy z Dukly.

Další překvapení se zrodilo už v sobotu, kdy z rozjížděk nepostoupila do finále posádka slavné univerzity Cambridge. Ta měla být Dukle velkým soupeřem.

V lodi, kde polovinu posádky tvořili letošní vítězové slavné univerzitní bitvy mezi Cambridge a Oxfordem, ale dali všichni přednost zkouškám a v Praze absolvovali první závod po dvou měsících.

"Pokud nás znovu do Prahy pozvou, rádi přijedeme i příště," slíbila Liz Boxová, australská kormidelnice univerzitní lodě. "Bylo to tady super!"

V doplňkových závodech skifařů v 97. ročníku slavného klání na Vltavě uspěli Ondřej Synek a Jitka Antošová.

Výsledky

Muži:
Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského):
1. Synek (Dukla Praha) 6:20,19, 2. Babač (SR/Piešťany) 6:29,04, 3. Rédr (SR/Bratislava) 6:40,83.
Osma (Primátorky): 1. Dukla Praha/Beroun (Jirka, Vitásek, Makovička, Karas, Houska, Buzrla, Andrle, Ouředníček, korm. Havel) 5:04,10, 2. Dukla Praha (Gruber, Koloc, Szabó, Pilc, Melichar, Doleček, Bruncvík, M. Horváth, korm. Hejdušek) 5:04,40, 3. Dukla Praha/Neratovice/Olomouc (Altman, Srna, Klang, Vrabec, Handlovič, J. Horváth, Běhal, Slavík, korm. Bilíková) 5:12,74.